Franca ndahet në 18 rajone (frëngjisht: région, [ʁe.ʒjɔ̃]) administrative, duke përfshirë 13 rajone metropolitane dhe 5 rajone jashtë shtetit.[1] 13 rajonet metropolitane (duke përfshirë 12 rajone kontinentale dhe Korsikën) janë më tej të ndara nga 2 deri 1 departamente, ndërsa rajonet jashtë shtetit përbëhen nga vetëm një departament secili dhe kështu janë referuar edhe si "departamente jashtë shtetit". Koncepti aktual ligjor i rajonit është miratuar në vitin 1982, dhe në vitin 2016 ajo kishte qenë deri tani 27 rajone u reduktua në 18.

Rajon
frëngjisht: Région
KategoriaShtet unitar
VendiRepublika Franceze
Numri18
Statusi i mundurRajone jashtë shtetit (5)
Région d'outre-mer
Statusi shtesëKolektivitet territorial
Collectivité Territoriale
Popullsia212,645 (Mayotte) – 12,005,077 (Île-de-France)
Sipërfaqja376 km2 (145 sq mi) (Mayotte) – 84,061 km2 (32,456 sq mi) (Nouvelle-Aquitaine)
QeveriaQeveri rajonale, Qeveri nacionale
NënndarjetDepartmentet

HistoriaRedakto

Rajonet dhe kryeqytetet e tyreRedakto

RajonetRedakto

# Inicjali Flamuri Rajoni Kryeqëndra
1 A   Alsasa Strasburg
2 B   Akuitania Bordo
3 C   Auvernia Clermont-Ferrand
4 P   Normandia e Poshtme Caen
5 D   Burgonja Dijoni
6 E   Bretanja Rennes
7 F   Qendra Orléans
8 G   Champagne-Ardenne Châlons-en-Champagne
9 H   Korsika Ajaccio
10 I   Franche-Comté Besançon
11 Q   Normandia e Epërme Rouen
12 J   Île-de-France Parisi
13 K   Languedoc-Roussillon Montpellier
14 L   Limousin Limoges
15 M   Lorena Metz
16 N   Midi-Pyrénées Tuluza
17 O   Nord-Pas-de-Calais Lille
18 R   Pays de la Loire Nantes
19 S   Pikardia Amiens
20 T   Poitou-Charentes Poitiers
21 U   Provence-Alpes-Côte d'Azur Marseja
22 V   Rhône-Alpes Lion
Rajone jashtë shtetit
  Guajana Franceze Cayenne
  Guadalupa Basse-Terre
  Martinika Fort-de-France
  Majoti Mamoudzou
  Reunioni Saint-Denis

RoliRedakto

Rajonet jashtë shtetitRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  1. ^ "Carte des Régions" (në frëngjisht). INSEE. Marrë më 2009-09-29.