Poitou-Charentes

rajon administrativ në Francën


Poitou-Charentes (shqiptimi frëngjisht[pwatu ʃaʁɑ̃t]  ( dëgjoni)) është një rajon administrativ i Francës në jug-perëndim të Francës. Rajoni përbëhet nga katër departamente, prefktura dhe qyteti kryesor i rajonit është Poitiers.

Poitou-Charentes
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Poitiers
Departamente 4 departamente
Qarqe 14 qarqe (Arrondissement)
Kantone 157 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 25 809 km2
Popullsia 1 777 773 banorë
Dendësia 69 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 45.0 bilion
PBB për frymë € 25,166
Faqja Zyrtare poitou-charentes.fr

EtimologjiaRedakto


HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto