Normandia e Poshtme

rajon administrativ në Francën


Normandia e Poshtme (frën:Basse-Normandie) është një rajon administrativ i Francës i krijuar në vitin 1956. Rajoni përbëhet nga tri departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Caen. Egzistojnë dy Normandi Normandia e Poshtme dhe e Epërme.

Normandia e Poshtme
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Caen
Departamente 3 departamente
Qarqe 11 qarqe (Arrondissement)
Kantone 141 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 17 589 km2
Popullsia 1 475 684 banorë
Dendësia 84 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 36.4 bilion
PBB për frymë € 24,597
Faqja Zyrtare http://www.region-basse-normandie.fr

HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto