Stampa:Komunë në Francë

Marseille, (anglisht alt. Marseillesfrëngjisht: pronounced /maʀsɛj/ ose [mɑxˈsɛjɐ] lokalisht njohur — provençal Occitan: Marselha [maʀˈsejɔ, maʀˈsijɔ] në normën klasike Marsiho [maʀˈsijɔ] në normën Mistraliane — Latin: Massilia) është qyteti i dytë më i madh në Francë dhe formon teritorin e tretë më të madhë metropolitan me mbi 1,516,340 banorë (vetëm Parisi dhe Lyoni janë më të mëdhenj). Qyteti shtrihet në provincën Provence dhe në Detin Mesdhe dhe është porti detarë më fitimprurës në Francë.

HistoriaRedakto

Marseille u themelua në vitin 600 para erës sonë nga helenët nga Phocaea si port tregëtarë me emrin Μασσαλία (Massalia). Massalia ishte porti i parë helenë në Evropën Perendimore me një popullatë mbi 1000 banorë. Ishte vendi i parë në Francë që mori statutin e qytetit.

GjeografiaRedakto

 • Pozita gjeografike:

KomunikacioniRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

MuzikantëRedakto

Filma të xhiruarRedakto

Marseille ka qenë pikë synimi xhirimit të filmave si nga kompanitë e filmit nga Hollywood gjithashtu edhe nga ato lokale franceze.

Filmat e xhiruar

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

EdukimiRedakto

UniversitetetRedakto

EkonomiaRedakto

TransportiRedakto

 
mottoesrways around Marseille.

PolitikaRedakto

AdministrimiRedakto

Marseille përbëhet nga 25 kantone:

 1. Marseille-La Belle-de-Mai
 2. Marseille-Belsunce
 3. Kantorni Marseille-La Blancarde
 4. Kantorni Marseille-Le Camas
 5. Kantorni Marseille-La Capelette
 6. Kantorni Marseille-Les Cinq-Avenues
 7. Kantorni Marseille-Les Grands-Carmes
 8. Kantorni Marseille-Mazargues
 9. Kantorni Marseille-Montolivet
 10. Kantorni Marseille-Notre-Dame-du-Mont
 11. Kantorni Marseille-Notre-Dame-Limite
 12. Kantorni Marseille-Les Olives
 13. Kantorni Marseille-La Pointe-Rouge
 14. Kantorni Marseille-La Pomme
 15. Kantorni Marseille-La Rose
 16. Kantorni Marseille-Saint-Barthélemy
 17. Kantorni Marseille-Sainte-Marguerite
 18. Kantorni Marseille-Saint-Giniez
 19. Kantorni Marseille-Saint-Just
 20. Kantorni Marseille-Saint-Lambert
 21. Kantorni Marseille-Saint-Marcel
 22. Kantorni Marseille-Saint-Mauront
 23. Kantorni Marseille-Les Trois,Lucs
 24. Kantorni Marseille-Vauban
 25. Kantorni Marseille-Verduron

SportiRedakto

Panorama e qytetitRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Geolinks-cityscale