Provenca-Alpet-Bregu i Kaltër

rajon administrativ në Francën
(Përcjellë nga Provence-Alpes-Côte d'Azur)

Provence-Alpes-Côte d'Azur (shqiptimi frëngjisht: [pʁɔ.vɑ̃s alp kot da.zyʁ]; në (gjuhën provençale; Provença-Aups-Còsta d'Azur) është një rajon administrativ i Francës në juglindje të Francës njihet edhe shkurt si PACA. Rajoni përbëhet nga gjashtë departamente, prefektura dhe qyteti kryesor i rajonit është Marseja.

Provence-Alpes-Côte d'Azur
Location of Provence-Alpes-Côte d'Azur
Popullsia
 • Gjithsej4 916 069
Faqja zyrtareregionpaca.fr

Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur kufizohet në jug me Detin mesdhe në lindje me rajonet e Italisë Ligurinin dhe Piemontin në veri nga rajoni francezë Auvernia-Rhône-Alpes në perëndim me rajonin Oksitania. Rhône shënon kufirin rajonal.

Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur numëronte në vitin 2011 4.916.069 banorë gjë kjo e cila e bën atë rajonin e tretë më të populluar në Francë. Gjithashtu me një BPV të 28.861€ rajoni i tretë më i pasur në Francë.

Historia

Redakto


Gjeografia

Redakto


Demografia

Redakto


Lidhje të jashtme

Redakto