Liguria është një rajon bregdetar në Italinë veri-perëndimore, rajoni i tretë më i vogël i Italisë. Kryeqendra e Ligurias është Xhenova. Liguria është një rajon popullor me turistë për plazhet e saj të bukur, qytete të vogla piktoreske dhe ushqim të mirë.

Liguria
Liguria
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej1,616,788
Faqja zyrtarewww.regione.liguria.it
Pallati i Rajonit Ligurias në sheshin Ferrari në Xhenova

Gjeografia

Redakto

Liguria kufizohet me Francën në perëndim, Piemontin në veri, dhe Emilia-Romanjën dhe Toskanën në lindje. Ajo shtrihet përgjatë Detit Ligur. Rripi i ngushtë i tokës kufizohet nga deti, Alpet dhe malet Apenine. Disa male ngrihen mbi 2000 m.

Liguria është vetëm 5422 kilometra katrore, ose 1.18 për qind të të gjithë Italisë. Nga kjo, 3524.08 kilometra janë male. Rezervat Natyrore të Ligurias mbulojnë 12% të të gjithë rajonit, ose 60.000 hektarë tokë. Ato përbëhen nga një Rezervës Kombëtare, gjashtë parqe të mëdha, dy parqe të vogla dhe tre rezerva të natyrës.

Unaza e kodrave të shtrirë menjëherë përtej bregut bashku me detin i japin rajonit një klimë të butë gjatë gjithë vitit. Temperaturat mesatare të dimrit janë 7 deri në 10°C dhe temperaturat e verës 23-24°C.

Ekonomia

Redakto

Bujqësia e Ligurias e ka rritur modelin e saj të specializimit në produkte të cilësisë të lartë (lule, verë, vaj ulliri) dhe ka arritur kështu të ruajë vlerën e shtuar bruto për punonjës në një nivel shumë më të lartë se mesatarja kombëtare. Vlera e prodhimit të luleve përfaqëson mbi 75 për qind të xhiros së sektorit të bujqësisë, i pasuar nga blegtoria (11.2%) dhe perime në rritje (6.4%).

Industria e çelikut, dikur një industri e madhe gjatë rritjes ekonomike të viteve 1950 dhe 1960, mori fund pas krizës në fund të 1980, kur Italia u largua nga industria e rëndë për të ndjekur prodhime më të avancuara teknologjikisht dhe më pak ndotëse. Kështu industria Liguriane është kthyer në drejtim të prodhimeve të larmishme, të kualitetit të lartë dhe të teknologjisë së lartë (ushqimi, ndërtimi i anijeve, inxhinieria elektrike dhe elektronike, hapësirës ajrore etj.) Megjithatë, rajoni ende mban një sektor në rritje të ndërtimit të anijeve (ndërtimi dhe mirëmbajtja e jahteve, anije ushtarake). Një rrjet i mirë rrugësh (376 km në vitin 2000) e bën komunikimin me rajonet kufitare relativisht të lehtë. Autostrada kryesore shtrihet përgjatë bregdetit dhe lidh portet kryesore të Nisës (në Francë), Savonës, Xhenovës dhe La Specias. Numri i veturave të pasagjerëve për 1000 banorë (524 në vitin 2001) është nën mesataren kombëtare (584).

Ndarja Administrative

Redakto

 

Liguria është e ndarë në 4 provinca:Lidhje të jashtme

Redakto

Shiko edhe

Redakto

44°27′00″N 8°46′00″E / 44.45000°N 8.76667°E / 44.45000; 8.76667