Provinca e Savonës është një provincë e rajonit të LiguriasItali me kryeqytet qytetin e Savonës. Ajo kufizohet në perëndim nga Provinca e Imperias, në veri nga provincat e Kuneos, Astit dhe Aleksandrisë të rajonit të Piemontes, në lindje nga Provinca e Xhenovës dhe në jug laget nga Deti Ligur.

Provinca e Savonës
Italisht : Provincia di Savona
Provincë
noform
Pallati i Provincës, selia e administratës lokale.
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Liguria
Kryeqendra Savona
Presidenti Angelo Vaccarezza
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.545 km2
Popullsia 287.551 banorë
Dendësia 186,12 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 17100, 17010-17047, 12071
Prefiksi 019, 0182
Nr. i komunave 69
Faqja Zyrtare www.provincia.savona.it


Harta e Provincës së Savonës