Provinca e Aleksandrisë (italisht: Provincia di Alessandria) është një krahinë italiane e Rajonit të Piemontes me 440,613 banorë (2010).

Provinca e Aleksandrisë
Provincia di Alessandria
Map Province of Alessandria.svg
Popullsia
 • Gjithsej440,613
{{{postal_code_type}}}
15121-15122 Aleksandria, 15010-15079 provinca
Faqja zyrtareprovincia.alessandria.it
name e Aleksandrisë

Ajo ndodhet në pjesën juglindore të Piemontes dhe kufizohet në veri me Provincën e Verçelit, në perëndim me Provincën e Torinos dhe Provincën e Astit, në lindje me Provincën e Pavias të Rajonit të Lombardisë, në jug me Provincën e Xhenovës dhe Savonës të Rajonit të Ligurias, të jug-lindje me Provincën e Piaçencës të Rajonit të Emilia-Romanjas.