Hape menynë kryesore

Lombardia është një nga 20 rajonet e Italisë. Kryeqendra e Lombardisë është Milano. Në Lombardi jeton 1/6 e popullsisë së Italisë. Ka sipërfaqe prej 24.000 km2 dhe mbi 9 milion banorë. Me 274 banorë në km2 në Itali është rajoni me dendësi më të madhe të popullsisë.

Lombardia
Italisht : Lombardia
Rajon
Stema_figuraFlag of Lombardy.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Milano
Presidenti Attilio Fontana
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 23.860,62 km2
Popullsia 10.020.055 banorë
Dendësia 418 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 12
Faqja Zyrtare www.regione.lombardia.it

Ndarja AdministrativeRedakto

 
Provincat e Lombardisë

Shiko edheRedakto