Provinca e Imperias (italisht: Provincia di Imperia) është një provincë e rajonit të LiguriasItali.

Provinca e Imperias
Italisht : Provincia di Imperia
Provincë
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Liguria
Kryeqendra Imperia
Presidenti Luigi Sappa
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.156 km2
Popullsia 222.669 banorë
Dendësia 192,62 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 18100, 18010-18039
Prefiksi 0183, 0184
Nr. i komunave 67
Faqja Zyrtare www.provincia.imperia.it

Ajo kufizohet në veri nga Provinca e Kuneos e rajonit të Piemontes, në lindje nga Provinca e Savonës, në perëndim nga Franca, në jug laget nga Deti Ligur.