Provinca e Kuneos (italisht: Provincia di Cuneo) është një provincë e Rajonit të PiemontesItali. Ajo kufizohet në perëndim nga Franca, në veri nga Provinca e Torinos, në lindje nga Provinca e Astit dhe në jug nga Provinca e Savonës dhe Provinca e Imperias të rajonit të Ligurias.

Provinca e Kuneos
Italisht : Provincia di Cuneo
Provincë
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Piemonte
Kryeqendra Kuneo
Presidenti Gianna Gancia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 6,903 km2
Popullsia 595,209 banorë
Dendësia 86 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 12100
Prefiksi 0171
Nr. i komunave 250


Harta e Provincës së Kuneos