Toskana (italisht: Toscana) është një nga 20 rajonet e Italisë.

Toskana
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Kryeqendra Firence
Presidenti Enrico Rossi
Partia PD
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.994 km2
Dendësia 162,9 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Nr. i provincave 10
Faqja Zyrtare www.regione.toscana.it
Provincat e Toskanës
Val d'Orcia (Siena), Toskana

Toskana shtrihet midis Apenineve në veri dhe në lindje dhe Detit Tiren në perëndim.


Koordinatat: 43°46′17″V 11°15′15″L / 43.77139°V 11.25417°L / 43.77139; 11.25417