Oksitania është një rajon administrativ i Francës, qyteti më i madh i rajonit është Tuluz.

Oksitania
Rajon
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Tuluz
Departamente 13 departamente
Qarqe 36 qarqe (Arrondissement)
Kantone 269 kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72,724 km2
Popullsia 5 626 858 banorë
Dendësia 77 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Oksitanet
Zona Kohore UTC+1
PBB
PBB për frymë