Perpignan

komunë në departamentin Pyrénées-Orientales, Francë

Stampa:Komunë në Francë Perpignan (Katalan: Perpinyà) është qytet dhe komunë në departamentin Pyrénées-Orientales në jug të Francës. Më 2014, Prepignan ka pasur 120,605 banorë dhe zona urbane kishte një popullsi totale prej 317,155.

GjeografiaRedakto

LokacioniRedakto

Prepignan ndodhet 13 kilometra në perëndim të bregdetit mesdhetar.

HidrografiaRedakto

Prepignan kalon në lumin më të madh në Roussillon, Têt. Përmbytjet ndodh shpesh siç ndodhi në vitin 1892 kur Têt u ngrit në Prepignan dhe shkatërroi 39 shtëpia duke lënë më shumë se 60 familje pa shtëpi.[1]

TransportiRedakto

RrugëtRedakto

Autostrada A9 e lidh Prepignan me Barcelonën dhe Montepellier.

TreniRedakto

Stacioni hekurudhor Gare de Perpignan ofron lidhjen me Parisin, Barcelonën, Toulouse dhe destinacione të tjera.

AeroportiRedakto

Aeroporti më i afërt është Aeroporti Perpignan–Rivesaltes.

Kryetarët e BashkisëRedakto

Kryetari Fillimi i detyrës Fundi i detyrës
Félix Mercader 19 gusht 1944 11 mars 1949 (deri në vdekje)
Félix Depardon 15 prill 1949 20 mars 1959
Paul Alduy 20 mars 1959 5 maj 1993
Jean-Paul Alduy 16 qershor 1993 27 prill 2009
Bernard Bacou (i përkohshëm) 27 prill 2009 5 korrik 2009
Jean-Paul Alduy 5 korrik 2009 15 tetor 2009 (ka dhënë dorëheqje)
Jean-Marc Pujol 22 tetor 2009 2020
Louis Aliot 2020 Në detyrë

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Fabricio Cardenas. "Vieux papiers des Pyrénées-Orientales: Inondations en novembre 1892". Vieuxpapierspo.blogspot.fr. Marrë më 2016-12-17. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Hanover – Twin Towns". Hanover.de (në gjermanisht). Marrë më 17 korrik 2009.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ "British towns twinned with French towns". Archant Community Media Ltd. Marrë më 11 korrik 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  4. ^ "Sarasota Sister Cities Association, Sarasota Florida". Sarasotasistercities.org. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2012. Marrë më 15 shtator 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)

Lidhje të jashtmeRedakto