Hape menynë kryesore

Një qark (frëngjisht: arrondissement;shqiptimi frëngjisht: [aʁɔ̃dismɑ̃])[1] është një nivel i ndarjes administrative në Francë.

Si të 2016As of 2016, 101 departamentet e Francës ishin të ndarë në 334 qarqe (duke përfshirë 12 jashtë vendit).[2]

Qarqet më tej janë të ndarë në kantone dhe komuna.

Përmbajtja

Roli dhe administrimiRedakto

HistoriaRedakto

StatistikaRedakto

Shumica e departamenteve kanë tre ose katër qarqe (arrondissements). Departamentet e Parisit dhe të Territorit të Belfort kanë vetëm një, ndërsa departamenti i Pas-de-Calais ka shtatë. Mayotte nuk ka.

ReferencatRedakto

  1. ^ "Circonscriptions administratives au 1er janvier 2015 : comparaisons départementales" (në French). INSEE. Marrë më 5 July 2015.  Një parametër i panjohur |trans_title= është injoruar (ndihmë)(French). INSEE. Vizituar në 5 korrik 2015.
  2. ^ Téléchargement - Année 2016: Liste des arrondissements