Në ndarjen administrative të Francës, departamenti është një nga tre nivelet të qeverisjes në nivelin shtetëror, ndërmjet 27 rajoneve administrative dhe komunave.

101 departamentet e Francës

Harta dhe tabela

Redakto

Departamentet aktuale

Redakto

Secili departament ka një stemë me të cilën përfaqësohen, por jo të gjitha përdoren ose njihen zyrtarisht.

Kodi INSEE Stema
Departamenti Prefektura Rajoni Emëruar sipas
01   Ain Bourg-en-Bresse Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Ain
02   Aisne Laon Hauts-de-France Lumi Aisne
03   Allier Moulins Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Allier
04   Alpes-de-Haute-Provence
Digne-les-Bains Provence-Alpes-Côte d'Azur Alpet
05   Hautes-Alpes Gap Provence-Alpes-Côte d'Azur Alpet
06   Alpes-Maritimes Nice Provence-Alpes-Côte d'Azur Alpet
07   Ardèche Privas Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Ardeche
08   Ardennes Charleville-Mézières Grand-Est Pylli Ardennes
09   Ariège Foix Occitanie Lumi Ariège
10   Aube Troyes Grand-Est Lumi Aube
11   Aude Karkasonë Occitanie Lumi Aude
12   Aveyron Rodez Occitanie Lumi Aveyron
13   Bouches-du-Rhône Marseille Provence-Alpes-Côte d'Azur Lumi Rhone
14   Calvados Caen Normandie Shkëmbinjtë Calvados
15   Cantal Aurillac Auvergne-Rhône-Alpes Malet Cantal
16   Charente Angoulême Nouvelle-Aquitaine Lumi Charente
17   Charente-Maritime
La Rochelle Nouvelle-Aquitaine Lumi Charente
18   Cher Bourges Centre-Val-de-Loire Lumi Cher
19   Corrèze Tulle Nouvelle-Aquitaine Lumi Corrèze
2A   Corse-du-Sud Ajaccio Corsica Ishulli i korsikës
2B   Haute-Corse Bastia Corsica Ishulli i korsikës
21   Côte-d'Or Dijon Bourgogne-Franche-Comté
22   Côtes-d'Armor
Saint-Brieuc Bretagne brigjet e Armorica
23   Creuse Guéret Nouvelle-Aquitaine Lumi Creuse
24   Dordogne Périgueux Nouvelle-Aquitaine Lumi Dordogne
25   Doubs Besançon Bourgogne-Franche-Comté Lumi Doubs
26   Drôme Valence Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Drôme
27   Eure Évreux Normandie Lumi Eure
28   Eure-et-Loir Chartres Centre-Val-de-Loire Lumenjtë Eure dhe Loir
29   Finistère Quimper Bretagne Finis Terræ (fundi i botës)
30   Gard Nîmes Occitanie Lumi Gardon
31   Haute-Garonne Toulouse Occitanie Lumi Garonne
32   Gers Auch Occitanie Lumi Gers
33   Gironde
Bordeaux Nouvelle-Aquitaine Lumi Gironde
34   Hérault Montpellier Occitanie Lumi Hérault
35   Ille-et-Vilaine Rennes Bretagne Lumenjtë Ille dhe Vilaine
36   Indre Châteauroux Centre-Val-de-Loire Lumi Indre
37   Indre-et-Loire Tours Centre-Val-de-Loire Lumenjtë Indre dhe Loire
38   Isère Grenoble Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Isère
39   Jura Lons-le-Saunier Bourgogne-Franche-Comté Malet Jura
40   Landes Mont-de-Marsan Nouvelle-Aquitaine Pylli Landes
41   Loir-et-Cher Blois Centre-Val-de-Loire Loir and Cher rivers
42   Loire Saint-Étienne Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Loire
43   Haute-Loire Le Puy-en-Velay Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Loire
44   Loire-Atlantique
Nantes Pays de la Loire Lumi Loire
45   Loiret Orléans Centre-Val-de-Loire Loiret River
46   Olt Cahors Occitanie Lumi Lot
47   Olt-dhe-Garonë Agen Nouvelle-Aquitaine Lumenjtë Lot dhe Garonne
48   Lozère Mende Occitanie Mont Lozère
49   Maine-et-Loire
Angers Pays de la Loire Lumenjtë Maine dhe Loire
50   Manche Saint-Lô Normandie Kanali Anglez
51   Marne Châlons-en-Champagne Grand-Est Lumi Marne
52   Haute-Marne Chaumont Grand-Est Lumi Marne
53   Mayenne Laval Pays de la Loire Lumi Mayenne
54   Meurthe-et-Moselle Nancy Grand-Est Lumenjtë Meurthe dhe Moselle
55   Meuse Bar-le-Duc Grand-Est Lumi Meuse
56   Morbihan Vannes Bretagne Gjirin e Morbihan
57   Moselle Metz Grand-Est Lumi Moselle
58   Nièvre Nevers Bourgogne-Franche-Comté Lumi Nièvre
59   Nord Lille Hauts-de-France
60   Oise Beauvais Hauts-de-France Lumi Oise
61   Orne Alençon Normandie Lumi Orne
62   Pas-de-Calais Arras Hauts-de-France Strait of Dover
63   Puy-de-Dôme Clermont-Ferrand Auvergne-Rhône-Alpes vullkani Puy de Dôme
64   Pyrénées-Atlantiques Pau Nouvelle-Aquitaine Pyrenees
65   Hautes-Pyrénées Tarbes Occitanie Pyrenees
66   Pyrénées-Orientales Perpignan Occitanie Pyrenees
67   Bas-Rhin Strasbourg Grand-Est Lumi Rhine
68   Haut-Rhin Colmar Grand-Est Lumi Rhine
69   Rhône Lyon (provisional) Auvergne-Rhône-Alpes Lumi Rhone
69M Metropolis of Lyon
Lyon Auvergne-Rhône-Alpes komuna e Lyonit
70   Haute-Saône Vesoul Bourgogne-Franche-Comté Lumi Saône
71   Saône-et-Loire Mâcon Bourgogne-Franche-Comté Lumenjtë Saône dhe Loire
72   Sarthe Le Mans Pays de la Loire Lumi Sarthe
73   Savoie Chambéry Auvergne-Rhône-Alpes rajoni i Savoy
74   Haute-Savoie Annecy Auvergne-Rhône-Alpes rajoni i Savoy
75   Paris
Paris Île-de-France city of Paris
76   Seine-Maritime
Rouen Normandie Lumi Seine
77   Seine-et-Marne Melun Île-de-France Lumenjtë Seine dhe Marne
78   Yvelines
Versailles Île-de-France Pylli i Yvelines
79   Deux-Sèvres Niort Nouvelle-Aquitaine Lumenjtë Sèvre Nantaise dhe Sèvre Niortaise
80   Somme Amiens Hauts-de-France Lumi Somme
81   Tarn Albi Occitanie Lumi Tarn
82   Tarn-et-Garonne Montauban Occitanie Lumenjtë Tarn dhe Garonne
83   Var Toulon Provence-Alpes-Côte d'Azur Lumi Var
84   Vaucluse Avignon Provence-Alpes-Côte d'Azur Fontaine-de-Vaucluse
85   Vendée La Roche-sur-Yon Pays de la Loire Lumi Vendée
86   Vienne Poitiers Nouvelle-Aquitaine Lumi Vienne
87   Haute-Vienne Limoges Nouvelle-Aquitaine Lumi Vienne
88   Vosges Épinal Grand-Est Malet Vosges
89   Yonne Auxerre Bourgogne-Franche-Comté Lumi Yonne
90   Territoire de Belfort Belfort Bourgogne-Franche-Comté qyteti i Belfort
91   Essonne
Évry Île-de-France Lumi Essonne
92   Hauts-de-Seine
Nanterre Île-de-France Lumi Seine
93   Seine-Saint-Denis
Bobigny Île-de-France Lumi Seine dhe qyteti i Saint-Denis
94   Val-de-Marne Créteil Île-de-France Lumi Marne
95   Val-d'Oise Pontoise
Île-de-France Lumi Oise
971   Guadeloupe
Basse-Terre Guadeloupe
972   Martinique
Fort-de-France Martinique
973   Guiana
Cayenne Guiana
974   La Réunion
Saint-Denis Réunion
976   Mayotte
Mamoudzou Mayotte
Notes:
 • ^1 Shumica e stemave nuk janë zyrtare
 • ^2 Ky departament nihej si Basses-Alpes deri në vitin 1970
 • ^3 Ky departament nihej si Charente-Inférieure deri në vitin 1941
 • ^4 Ky departament nihej si Côtes-du-Nord deri në vitin 1990
 • ^5 Ky departament nihej si Bec-d'Ambès nga viti 1793 deri në vitin 1795
 • ^6 Ky departament nihej si Loire-Inférieure deri në vitin 1957
 • ^7 Ky departament nihej si Mayenne-et-Loire deri në vitin 1791
 • ^8 Ky departament nihej si Basses-Pyrénées deri në vitin 1969
 • ^9 Numri 75 më herët ishte caktuar për Seine
 • ^10 Ky departament nihej si Seine-Inférieure deri në vitin 1955
 • ^11 Numri 78 më herët ishte caktuar për Seine-et-Oise
 • ^12 Numri 91 më herët ishte caktuar për Alger, në Algjerinë Franceze
 • ^13 Numri 92 më herët ishte caktuar për Oran, në Algjerinë Franceze
 • ^14 Numri 93 më herët ishte caktuar për Constantine, në Algjerinë Franceze
 • ^15 Prefektura e Val-d'Oise është themeluar në Pontoise kur u krijua departamenti, por u zhvendos de facto në komunën fqinje të Cergy; aktualisht, të dyja janë pjesë e Cergy-Pontoise
 • ^16 Departamentet e jashtme, secila përbëjnë një rajon dhe të gëzojnë një status të njëjtë si metropolitane në Francë. Ato janë pjesë e Francës dhe Bashkimit Evropian, edhe pse rregulla të veçanta të BE-së të aplikohen për to.
 • ^17 Mayotte u bë departamenti i 101 i Francës më 31 mars 2011. Kodi INSEE i Mayotte është 976 (975 është i caktuar për departamentin e kolektivitetin të jashtëm të Francës Shën Pierre dhe Miquelon)
 • ^18 Metropolet me statutin e kolektivitetin territorial.
 • ^15 Prefektura e Mayotte është themeluar në Dzaoudzi kur u krijua departamenti, por u zhvendos de facto në komunën të Mamoudzou.
 
Rajonet dhe departamentet e metropolitanit të Francës;numrat janë ato të kolonës së parë
 
Departamentet në afërsi të Parisit; numrat janë ato të kolonës së parë

Referimet

Redakto

Lidhjet e jashtme

Redakto