Épinal

komunë në departamentin Vosges, Francë
Epinal pano2.JPG

Épinal është një qytet në Departamentin e Vosges, dhe që ndodhet në rajonin Lorraine në veri të Francës.

Épinal
Epinal basilique gene3.jpg
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
{{{postal_code_type}}}
88000
Faqja zyrtareWeb faqja

GjeografiaRedakto

Qyteti shtrihet në lumin Moselle, 60 km në jug të qytetit Nancy.

DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

KulturaRedakto

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

EdukimiRedakto

UniversitetetRedakto

EkonomiaRedakto

Épinal është më së miri i njohur për "Images d'Épinal" që janë postere të njohura të krijuara nga një kompani lokale e njohur si Imagerie d'Épinal, më parë njohur si Imagerie Pellerin.

KomunikacioniRedakto

PersonaliteteRedakto

Shih edheRedakto

Panorama e qytetitRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto