Nancy

komunë në departamentin Meurthe-et-Moselle, Francë

Nancy është një qytet në verilindje të Francës, që gjendet në departamentin Meurthe-et-Moselle në rajonin Lindja e madhe.

Nancy
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej104,321
{{{postal_code_type}}}
54000
Faqja zyrtareWeb faqja

Gjeografia Redakto

  • Posita gjeografike:

Demografia Redakto

Historia Redakto

Objekte turistike dhe kulturore Redakto

  • Place Stanislas
  • Palais ducal (Musée lorrain)
  • Musée des Beaux-Arts
  • Musée de l'École de Nancy

Universitetet Redakto

Personalitete Redakto

Shih edhe Redakto

Panorama e qytetit Redakto

 


Lidhje të jashtme Redakto