Nancy

komunë në departamentin Meurthe-et-Moselle, Francë

Nancy është një qytet në verilindje të Francës, që gjendet në departamentin Meurthe-et-Moselle në rajonin Lindja e madhe.

Nancy
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Lindja e madhe
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 15,01 km2
Popullsia 104.321 banorë
Dendësia 6.950 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 54000
Faqja Zyrtare Web faqja

GjeografiaRedakto

  • Posita gjeografike:

DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

  • Place Stanislas
  • Palais ducal (Musée lorrain)
  • Musée des Beaux-Arts
  • Musée de l'École de Nancy

UniversitetetRedakto

PersonaliteteRedakto

Shih edheRedakto

Panorama e qytetitRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto