Strasburg

komunë në departamentin Bas-Rhin, Francë
(Përcjellë nga Strasbourg)

Strasbourg është një qytet që ndodhet në verilindje të Francës, në departamentin Bas-Rhin në rajonin e Lindja e madhe.

Strasbourg
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Strasbourg is located in Franca
Strasbourg
Strasbourg
48°34′24″V 7°45′08″L / 48.573392°V 7.752353°L / 48.573392; 7.752353Koordinatat: 48°34′24″V 7°45′08″L / 48.573392°V 7.752353°L / 48.573392; 7.752353
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Strasbourg
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 78,26 km2
Popullsia 272.800 banorë
Dendësia 3.485 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 67000
Faqja Zyrtare www.strasbourg.fr

GjeografiaRedakto

Qyteti shtrihet në lumin Moselle, 60 km në jug të qytetit Nancy.


DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

KulturaRedakto

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

EdukimiRedakto

UniversitetetRedakto

EkonomiaRedakto

KomunikacioniRedakto

PersonaliteteRedakto

Shih edheRedakto

Panorama e qytetitRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto