Haute-Saône ( shqiptimi frëngjisht[ot soːn]  ( dëgjoni); Arpitan : Hiôta-Sona ; Shqip: Saona e Epërme ) është një departamentrajonin Bourgogne-Franche-Comté të Francës verilindore. I emërtuar sipas lumit Saône, ai kishte një popullsi prej 235,313 banorësh në 2019. [1] Prefektura e saj është Vesoul ; Nënprefektura e saj e vetme është Lure .

Saona e Epërme
Hiôta-Sona (Arpitanisht)
Haute-Saône (Frëngjisht)
Nga lart poshtë, majtas djathtas: Étobon, lumi OgnonPesmes,Lumi SaonëBucey-lès-Traves, Clairegoutte, Burimi i Planey në Anjeux,pamje e fshatit Corcelles në Saulnot
Flamuri i Saona e Epërme
Stema Saona e Epërme
Location of Saona e Epërme
Sipërfaqja
 • Gjithsej5.360 km2 (2,070 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej234.601

Historia

Redakto

Departamenti u krijua në vitet e para të Revolucionit Francez nëpërmjet zbatimit të një ligji të datës 22 dhjetor 1789, nga një pjesë e ish-provincës Franche-Comte . Kufijtë e departamentit të ri korrespondonin afërsisht me ato të Bailiwick-ut të vjetër të Amontit .

Departamenti u shënua gjithashtu nga Lufta Franko-Prusiane me betejat e Hericourt, dhe Villersexel, por edhe afërsia gjatë Rrethimit të Belfortit. Departamenti mirëpriti Alzaserët që ikin nga aneksimi i Alzasë-Lorrenës .

Departamenti ka një të kaluar të rëndësishme minerare dhe industriale (miniera qymyri, kripe, hekuri, plumbi-argjendi-bakri, shist argjilor bituminoz, kancelari, tjerrje, thurje, farkëtim, shkritore, tjegulla, fabrika mekanike).

Gjeografia

Redakto

Saona e Epërme është pjesë e rajonit BFC dhe ndahet në 2 rrethe dhe 17 kantone. Departamentet fqinje janë Côte-d'Or në perëndim, Haute-Marne në veri-perëndim, Vosges në veri, Territoire de Belfort në lindje, Doubs në jug dhe lindje dhe Jura në jug.

Departamenti mund të paraqitet si një territor kalimtar i vendosur midis disa prej departamenteve më në depresion ekonomikisht të Francës lindore dhe të ashtuquajturës zonë Blu Banana e karakterizuar, në dekadat e fundit nga një rritje ekonomike relativisht e fuqishme.

Ekonomia

Redakto

Departamenti është kryesisht rural, pavarësisht se zona ka qenë në ballë të industrializimit në shekullin e XVIII-të. Tradita industriale vazhdon, por bizneset industriale priren të jenë në shkallë të vogël.

Demografia

Redakto
Popullsia në vite
VitiPop.±%
1801291.579—    
1821308.171+5.7%
1831338.910+10.0%
1841347.627+2.6%
1851347.469−0.0%
1861317.183−8.7%
1872303.088−4.4%
1881295.905−2.4%
1891280.856−5.1%
1901266.605−5.1%
1911257.606−3.4%
1921228.348−11.4%
1931219.257−4.0%
1936212.829−2.9%
1946202.573−4.8%
1954209.303+3.3%
1962208.440−0.4%
1968214.176+2.8%
1975222.254+3.8%
1982231.962+4.4%
1990229.650−1.0%
1999229.732+0.0%
2006235.867+2.7%
2011239.695+1.6%
2016237.242−1.0%

Ashtu si shumë departamente rurale në Francë, Saona e Epërme ka përjetuar një reduktim të egër të popullsisë, nga gati 350,000 në mesin e shekullit të XIX-të në më pak se 200,000 në prag të Luftës së Dytë Botërore, pasi njerëzit emigruan në qendrat e reja të popullsisë në industrializim e sipër, shpesh jashtë Francës Metropolitane .

Komuna Emri në shqip Popullsia (2019)
Vesoul Vesulë 14914
Hericourt Herikurt 10646
Lure Joshje 8,046
Luxeuil-les-Bains Lusuj 6623
Gray Gri 5553

Turizmi

Redakto

Referencat

Redakto