Amiens

komunë në departamentin Somme, Francë

Amiens është një qytet në Francë.

Amiens
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Picardie
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 49,46 km2
Popullsia 136.000 banorë
Dendësia 2.750 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 80000
Prefiksi +
Faqja Zyrtare www.amiens.fr

GjeografiaRedakto

  • Posita gjeografike:

DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

UniversitetetRedakto

PersonaliteteRedakto

Panorama e qytetitRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto