Bouches-du-Rhône

departament në Francë

Bouches-du-Rhône (shqiptimi frëngjisht: [buʃ.dy.ʁon]; Oksitanisht: Bocas de Ròse) është një departament francez në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur në jug të Francës. Banorët e departamentit janë të njohur si Bucco-Rhodaniens. Insee dhe postal_code i tij është 13.

Bouches-du-Rhône
Location of Bouches-du-Rhône
Popullsia
 • Total1.975.896
Demonym(s)Bucco-Rhodaniens

Me 1.975.896 banorë, Bouches-du-Rhône është departamenti i tretë më i populluar në Francë.

HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto


  1. ^ Bojaj, Sandra (8 dhjetor 2021). "Rreth TV Boin". Tv Boin.