Lille

komunë në departamentin Nord, Francë

Lille (holandisht: Rijsel, Ryssel) është një nga katër qytetet më të mëdha në Francë, është një metropol që përfshinë pjesët Lille, Roubaix, Tourcoing dhe rrethinat e tyre. Qyteti gjendet në veri të Francës në lumin Deûle dhe është kryeqyteti i njësisë federative Epërmet e Francës. Gjithashtu është edhe prefekturë në Nord, departement. Qyteti shtrihet afër kufirit të Francës me Belgjikën dhe emri i tij holandez është Rijsel.

Ville de Lille
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Epërmet e Francës
Kryetari i Bashkisë Martine Aubry
Partia PS
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 39.51 km2
Popullsia 226,800 banorë
Dendësia 5,740 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.lille.fr

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

UniversitetetRedakto

ArtistëRedakto

PolitikaRedakto

Politikanë dhe ushtarakëRedakto

GjeografiaRedakto

  • Pozita gjeografike:

KomunikacioniRedakto

Komunikacioni toksorëRedakto

 
Lille: motorway network.

Përmes qytetit Lille kalojnë pesë autostrada dhe është qyteti më i lidhur pas PArisit në Francë:

Autorstrada e gjashtë e propozuar Autostrada A24 — do të lidhë Amiens - Lille.

Komunikacioni ajrorëRedakto

Lille Lesquin (http://www.lille.aeroport.fr/) Aeroporti Internacional gjendet 15 minuta larg qendrës së qytetit. Është aeroporti i 12të më i frekuentuari në Francë me një numër rreth 970,000 pasagjer në vitin 2001 dhe gati 873,000 në vitin 2003.

Komuinikacioni ujorëRedakto

Shih edheRedakto

Panorama e qytetitRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto