Reims

komunë në departamentin Marne, Francë

Stampa:Komunë në Francë Reims është komunëdepartamentin Marne në rajonin Grand-Est. Megjithëse, Reims është komuna më e madhe edhe në departament edhe në rajon.

TransportiRedakto

Reims ka dy stacione kryesore të trenit: Gare de Reims në qendër të qytetit, qendër për traansport rajonal dhe Gare de Champagne-Ardenne TGV, 5 kilometra në jugperëndim të qytetit, e cila lidh me Parisin, Metz, Nancy dhe Strasburgun.

Transporti publik brenda qytetit përmban autobusa dhe tramvaj. I fundit u hap më 2011.

ArsimRedakto

BinjakëzimetRedakto