Virginia është një Shtet Federal i Amerikës, Sipërfaqen e ka 105,711 km² dhe 7,39 Milion Banor (2003).

Virxhinia
Virginia
Ndërtesa e Parlamentit të Virxhinias
Ndërtesa e Parlamentit të Virxhinias
Flamuri i Virxhinia
Stema zyrtare e Virxhinia
Nicknames: 
Old Dominion
Location of Virxhinia
Popullsia
 • Gjithsej8,096,604
Faqja zyrtarewww.virginia.gov

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

Shih edhe : Universiteti Shtetëror Politeknik i Virxhinias

HistoriaRedakto

PersonaliteteRedakto

Personalitete që ka lindur në Virginia.