Virginia Beach (shqiptohet Virxhinia Bijç) është qyteti më i madh i shtetit të Virxhinias, në Shtetet e Bashkuara. Ai është një qytet i pavarur dhe nuk është pjesë e ndonjë qarku. Popullsia brenda kufijve të qytetit në vitin 2013 ishte 448.479 banorë.

Virxhinia Bijç
Virginia Beach
Qytet
Motoja Landmarks of Our Nation's Beginning
Stema_figura
Emblema e Virxhinia Bijç
Flag of Virginia Beach, Virginia.png
Flamuri i Virxhinia Bijç
Vendndodhja
Virxhinia Bijç is located in SHBA
Virxhinia Bijç
Virxhinia Bijç

Koordinatat: 36°51′2″V 75°58′40″P / 36.85056°V 75.97778°P / 36.85056; -75.97778

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Virginia
Qarku Qytet i Pavarur
Kryetari i Bashkisë Will Sessoms
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.290 km2
Lartësia 6 m (m.n.d.)
Popullsia (2013) 448.479 banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1906
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Prefiksi 757
Koordinatat 36° 51′ 2″ Veri

75° 58′ 40″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.vbgov.com
Vendodhja e Virxhinia Bijç në Virxhinia

Virginia Beach është një qytet turistik me disa kilometra plazhe dhe qindra hotele, motele, dhe restorante përgjatë bregut të oqeanit. Çdo vit në qytet zhvillohet Kampionati i Sërfit i Bregdetit Lindor si dhe Kampionati i Futbollit në Rërë Amerikano Verior. Në qytet ka gjithashtu disa parqe shtetërore, disa fusha të gjata të mbrojtura plazhi, tri baza ushtarake, një numër i korporatave të mëdha, dy universitete, selia ndërkombëtare dhe vendi i studiove të transmetimit televiziv për Rrjetin e Krishterë të Transmetimit (CBN) të Pat Robertsonit, Shoqata për Hulumtime dhe Iluminizim të Edgar Cayce-së dhe vende të shumta historike. Në afërsi të pikës ku takohen Gjiri Chesapeake dhe Oqeani Atlantik, Kepi Henry ishte vendi i zbarkimit të parë të kolonizatorëve anglezë, të cilët u vendosën përfundimisht në Jamestown, më 26 prill 1607.