Lufta e Ftohtë ishte një gjendje e tensioneve politike dhe ushtarake pas Luftës së II Botërore, ndërmjet fuqive të Bllokut Perëndimor (Shtetet e Bashkuara, aleatët e tyre në NATO etj) dhe fuqive të Bllokut Lindor (Bashkimi Sovjetik dhe shtetet satelite). Historianët nuk pajtohen plotësisht në datat, por periudha zakonisht konsiderohet të përfshijë Doktrinën Truman 1947 (12 Mars 1947) deri në Shpërbërjen e 1991 të Bashkimit Sovjetik (26 Dhjetor 1991).[nevojitet citimi] Termi "e ftohtë" është përdorur për shkak se nuk kishte luftime në shkallë të gjerë të drejtpërdrejtë mes dy palëve, edhe pse ka pasur luftëra të mëdha rajonale, të njohura si luftëra me prokurë.

Lufta e ftohtë
(1947–1991)
Kufijtë e shteteve NATO dhe Paktit të Varshavës gjatë epokës së Luftës së Ftohtë.
Re e kërpudhave të provës bërthamore, Ivy Mike, 1952; një nga më shumë se një mijë teste të tilla të kryera nga SHBA midis 1945 dhe 1992
Me vëllain e saj në shpinë, një vajzë koreane lëviz me një tank të bllokuar amerikan M46 Patton, në Haengju, Kore e Jugut, 1951
Punëtorët e ndërtimit të Gjermanisë Lindore që ndërtojnë Murin e Berlinit, 1961
Një aeroplan i marinës amerikane që hijen një anije sovjetike gjatë krizës raketore kubane, 1962
Astronauti amerikan Thomas P. Stafford (djathtas) dhe kozmonaut Sovjetik Alexei Leonov (majtas) shtrëngojnë duart në hapësirën e jashtme, 1975
Fregata Sovjetike Bezzavetny duke përplasur USS Yorktown, 1988 incident
Rënia e Murit të Berlinit, 1989
Tanke në Sheshin e Kuq gjatë Grushti i Gushtit, 1991

Lufta e ftohtë ndau aleancën e përkohshme të kohës së luftës kundër Gjermanisë Naziste, duke lënë Bashkimin Sovjetik dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës si dy superfuqitë me dallime të mëdha politike dhe ekonomike. SHBA-ja dhe BS-ja ishin dy superfuqi që e kundërshtonin njërin-tjetrin. Doktrina e shkatërrimit të siguruar reciprokisht (Mutual assured destruction) dekurajoi një sulm parandalues ​​nga të dyja palët. Përveç zhvillimit të arsenalit bërthamor dhe vendosjes ushtarake konvencionale, lufta për dominim u shpreh përmes mjeteve indirekte të tilla si lufta psikologjike, fushatat propagandistike, spiunazhi, embargot e gjera, rivaliteti në ngjarjet sportive dhe garat teknologjike të tilla si Gara Hapësinore.

Perëndimi drejtohej nga Shtetet e Bashkuara si dhe kombet e tjera të Botës së Parë të Bllokut Perëndimor që ishin përgjithësisht liberal demokratik por të lidhur me një rrjet shtetesh autoritare, shumica e të cilave ishin ish-kolonitë e tyre. Lindja drejtohej nga Bashkimi Sovjetik dhe Partia e saj Komuniste, e cila kishte një ndikim në të gjithë Botën e Dytë. Qeveria e SHBA-së mbështeti qeveritë e krahut të djathtë dhe kryengritjet në të gjithë botën, ndërsa qeveria Sovjetike financoi partitë dhe revolucionet komuniste në të gjithë botën. Ndërsa gati të gjitha shtetet koloniale arritën pavarësinë në periudhën 1945–1960, ata u bënë fushat e betejës së Botës së Tretë në Luftën e Ftohtë.

Faza e parë e Luftës së Ftohtë filloi menjëherë pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore në 1945. Shtetet e Bashkuara krijuan aleancën ushtarake të NATO-s në 1949 në kapjen e një sulmi Sovjetik dhe e quajtën politikën e tyre globale kundër përmbajtjes së ndikimit Sovjetik. Bashkimi Sovjetik formoi Paktin e Varshavës në 1955 në përgjigje të NATO-s. Krizat kryesore të kësaj faze përfshinin Bllokadën e Berlinit 1948–49, Luftën Civile Kineze 1927–1950, Luftën Koreane 1950–1953, Revolucionin Hungarez 1956, Kriza e Suezit 1956, Kriza e Berlinit e 1961 dhe Kriza e Raketave Kubane 1962. SHBA dhe BS garuan për ndikim në Amerikën Latine, Lindjen e Mesme dhe shtetet dekolonizuese të Afrikës dhe Azisë.[nevojitet citimi]

Pas krizës raketore kubane, filloi një fazë e re që pa ndarjen kino-sovjetike midis Kinës dhe Bashkimit Sovjetik të ndërlikonte marrëdhëniet brenda sferës komuniste, ndërsa aleati i SHBA-së Franca filloi të kërkonte një autonomi më të madhe të veprimit. BRSS pushtoi Çekosllovakinë për të shtypur Pranverën e Pragës 1968, ndërsa SHBA-të përjetuan trazira të brendshme nga lëvizja e të drejtave civile dhe kundërshtimi i Luftës së Vietnamit. Në vitet 1960-1970, një lëvizje ndërkombëtare e paqes zuri rrënjë midis qytetarëve në të gjithë botën. Lëvizjet kundër testimit të armëve bërthamore dhe për çarmatimin bërthamor ndodhën, me protesta të mëdha anti-luftë. Deri në vitet 1970, të dy palët kishin filluar të bënin ndihma për paqen dhe sigurinë, duke filluar një periudhë qetësie që pa bisedimet për kufizimin e armëve strategjike dhe hapjen e marrëdhënieve të SHBA me Republikën Popullore të Kinës si një kundërpeshë strategjike ndaj BRSS.[nevojitet citimi]

Tensioni u ngrit përsëri në fund të dekadës me fillimin e Luftës Sovjetiko-Afgane në 1979. Fillimi i viteve 1980 ishte një tjetër periudhë e tensionit të ngritur. Shtetet e Bashkuara rritën presionet diplomatike, ushtarake dhe ekonomike mbi Bashkimin Sovjetik, në një kohë kur tashmë po vuante nga ngecja ekonomike. Në mes të viteve 1980, lideri i ri sovjetik Mikhail Gorbachev prezantoi reformat liberalizuese të glasnost ("hapja", rreth 1985) dhe perestrojkës ("riorganizimi", 1987) dhe i dha fund përfshirjes Sovjetike në Afganistan.[nevojitet citimi] Presionet për sovranitetin kombëtar u rritën më të forta në Evropën Lindore dhe Gorbaçov refuzoi të mbështeste ushtarakisht qeveritë e tyre më gjatë. Në 1989, rënia e Perdes së Hekurt pas Piknikut Pan-Evropian dhe një valë revolucionesh (me përjashtim të Rumanisë) përmbysën paqësisht të gjitha qeveritë komuniste të Evropës Qendrore dhe Lindore. Vetë Partia Komuniste e Bashkimit Sovjetik humbi kontrollin në Bashkimin Sovjetik dhe u ndalua në gusht 1991. Kjo nga ana e tij çoi në shpërbërjen zyrtare të BRSS në dhjetor 1991, shpalljen e pavarësisë së republikave të saj përbërëse dhe shembjen e qeverive komuniste në pjesën më të madhe të Afrikës dhe Azisë. Shtetet e Bashkuara u lanë si superfuqia e vetme në botë.[nevojitet citimi]

Lufta e Ftohtë dhe ngjarjet e saj kanë lënë një trashëgimi të konsiderueshme. Shpesh përmendet në kulturën popullore, veçanërisht me temat e spiunazhit dhe kërcënimit të luftës bërthamore.

Origjinat e termit

Redakto

Sfondi

Redakto

Revolucioni rus

Redakto

Ndërsa shumica e historianëve gjurmojnë origjinën e Luftës së Ftohtë në periudhën menjëherë pas Luftës së Dytë Botërore, disa argumentojnë se ajo filloi me Revolucionin e Tetorit të vitit 1917 në Republikën Ruse kur bolshevikët përmbysën Qeverinë e Përkohshme Ruse. Në Luftën e Parë Botërore, Perandoritë Britanike, Franceze dhe Ruse kishin përbërë Fuqitë kryesore Aleate që në fillim dhe SHBA-të iu bashkuan atyre si një Fuqi e vetëquajtur e Asociuar në prill 1917. Pas marrjes së pushtetit nga bolshevikët, Terrori i Kuq i përgjakshëm u inicua për të mbyllur çdo kundërshtim, si të perceptuar ashtu edhe real. Në dhjetor, bolshevikët nënshkruan një armëpushim me Fuqitë Qendrore, megjithëse deri në shkurt 1918, luftimet kishin rifilluar. Në mars, sovjetikët i dhanë fund përfshirjes në luftë dhe nënshkruan Traktatin e veçantë të paqes të Brest-Litovsk. Si rezultat, ushtritë gjermane përparuan me shpejtësi përtej territoreve kufitare. Aleatët iu përgjigjën me një bllokadë ekonomike kundër regjimit të ri rus. Në sytë e disa aleatëve, Rusia tani po e ndihmonte Gjermaninë të fitonte luftën duke liruar një milion ushtarë gjermanë për Frontin Perëndimor dhe duke hequr dorë nga pjesa më e madhe e furnizimit me ushqime, bazës industriale, furnizimeve me karburant dhe komunikimit me Evropën Perëndimore. Sipas historianit Spencer Tucker, aleatët mendonin: "Traktati ishte tradhtia përfundimtare e kauzës aleate dhe mbolli farat për Luftën e Ftohtë. Me Brest-Litovsk fantazma e dominimit gjerman në Evropën Lindore kërcënoi të bëhej realitet, dhe Aleatët tani filluan të mendojnë seriozisht për ndërhyrjen ushtarake" dhe vazhduan të shtojnë "luftën e tyre ekonomike" kundër bolshevikëve. Disa bolshevikë e panë Rusinë vetëm si hapin e parë, duke planifikuar të nxiste revolucione kundër kapitalizmit në çdo vend perëndimor, por nevoja për paqe me Gjermaninë e largoi udhëheqësin sovjetik Vladimir Lenin nga ky pozicion.

Në vitin 1918, Britania siguroi para dhe trupa për të mbështetur lëvizjen e Bardhë, një konfederatë e lirshme e forcave anti-bolshevike. Kjo politikë u drejtua nga Ministri i Luftës Winston Churchill, një antikomunist i përkushtuar. Një luftë e gjatë dhe e përgjakshme civile pasoi midis të kuqve dhe të bardhëve, duke filluar në 1917 dhe duke përfunduar në 1923 me fitoren e të kuqve. Ai përfshinte ndërhyrjen e huaj, ekzekutimin e ish-perandorit dhe familjes së tij dhe zinë e bukës së vitit 1921, e cila vrau rreth pesë milionë njerëz. Rusia Sovjetike u përpoq të ripushtonte të gjitha kombet e reja të pavarura të ish Perandorisë, megjithëse suksesi i tyre ishte i kufizuar. Estonia, Finlanda, Letonia dhe Lituania të gjitha zmbrapsën pushtimet sovjetike, ndërsa Ukraina, Bjellorusia (si rezultat i Luftës Polako-Sovjetike), Armenia, Azerbajxhani dhe Gjeorgjia u pushtuan nga Ushtria e Kuqe.

Nën Presidentin e SHBA Herbert Hoover, ndihma ushqimore në shkallë shumë të madhe u shpërnda në Evropë pas luftës përmes Administratës Amerikane të Ndihmës. Në vitin 1921, për të lehtësuar urinë shkatërruese në RSFSR Ruse që u shkaktua nga politikat e qeverisë sovjetike për komunizmin e luftës,[20] drejtori i ARA-s në Evropë, Walter Lyman Brown, filloi negociatat me Komisarin Popullor Rus për Punët e Jashtme, Maxim Litvinov. në Riga, Letoni (në atë kohë ende e pa aneksuar nga BRSS). Një marrëveshje u arrit më 21 gusht 1921 dhe një marrëveshje shtesë zbatimi u nënshkrua nga Brown dhe Komisari Popullor për Tregtinë e Jashtme Leonid Krasin më 30 dhjetor 1921. Kongresi i SHBA-së përvetësoi 20,000,000 dollarë për lehtësim sipas Aktit rus për lehtësimin e urisë në fund të vitit 1921. Hoover e urrente fort bolshevizmin dhe mendonte se ndihma amerikane do të tregonte epërsinë e kapitalizmit perëndimor dhe kështu do të ndihmonte në frenimin e përhapjes së komunizmit.

Në kulmin e saj, ARA punësonte 300 amerikanë, më shumë se 120,000 rusë dhe ushqente 10.5 milionë njerëz çdo ditë. Operacionet e saj ruse drejtoheshin nga Kol. William N. Haskell. Divizioni Mjekësor i ARRSH-së funksionoi nga nëntori 1921 deri në qershor 1923 dhe ndihmoi në kapërcimin e epidemisë së tifos që rrënonte atëherë Rusinë. Operacionet e ARA-s për lehtësimin e urisë u zhvilluan paralelisht me operacionet shumë më të vogla të menonitit, hebrenjve dhe kuakerëve për lehtësimin e urisë në Rusi. Lenini, Trocki dhe Kamenev festojnë përvjetorin e dytë të Revolucionit të Tetorit

Veprimet e ARA-s në Rusi u mbyllën më 15 qershor 1923, pasi u zbulua se Rusia nën Leninin rinovoi eksportin e drithit.

Fuqitë perëndimore vazhduan me izolimin diplomatik të qeverisë sovjetike. Lenini deklaroi se Rusia ishte e rrethuar nga një "rrethim armiqësor kapitalist" dhe ai e shihte diplomacinë si një armë për të mbajtur të ndarë armiqtë sovjetikë. Ai krijoi një organizatë për të promovuar revolucionet simotra në mbarë botën, Kominternin. Dështoi kudo; dështoi keq kur u përpoq të fillonte revolucione në Gjermani, provincën e saj të Bavarisë dhe Hungari. Dështimet çuan në një kthesë të brendshme nga Moska.

Udhëheqësit e politikës së jashtme amerikane mbeten të bindur se Bashkimi Sovjetik, i cili u themelua nga Rusia Sovjetike në vitin 1922, ishte një kërcënim armiqësor për vlerat amerikane.

Lufta e dyte botërore

Redakto

Konferencat për Evropën e pasluftës

Redakto

Konferenca e Postdamit dhe dorëzimi i Japonisë

Redakto

Preludi i pasluftës dhe krijimi i dy blloqeve

Redakto

Fillimi i Luftës së Ftohte, përmbajtja (containement) dhe Doktrina Truman (1947-1953)

Redakto

Perdja e hekurt, Irani, Turqia, Greqia, Polonia

Redakto

Plani Marshall, grushti i shtetit në Çekosllovaki dhe formimi i 2 shteteve gjermane

Redakto

Në fillim të 1947, Franca, Britania dhe Shtetet e Bashkuara në mënyrë të pasuksesshme u përpoqën të lidhin një marrëveshje me Bashkimin Sovjetik për një plan që parashikonte një Gjermani ekonomikisht të vetëmjaftueshme, duke përfshirë një përshkrim të detajuar të fabrikave industriale, mallrave dhe infrastrukturës së marrë tashmë nga Sovjetikët[1]. Në qershor 1947, në përputhje me Doktrinën Truman, Shtetet e Bashkuara miratuan Planin Marshall, një zotim për asistencë ekonomike për të gjitha shtetet evropiane të gatshme për të marrë pjesë, duke përfshirë Bashkimin Sovjetik[2]. Sipas planit, të cilin presidenti Harry S. Truman e firmosi më 3 prill 1948, qeveria e Sh.B.A. i dha shteteve të Evropës perëndimore mbi $13 miliard (e barasvlefshme me $189.39 miliard në 2016) për të rindërtuar ekonominë e Evropës. Më vonë, programi solli krijimin e Organizatës për Bashkëpunimin Ekonomik Evropian.

Qëllimi i planit ishte rindërtimi demokratik dhe ekonomik i sistemeve të Evropës dhe për të zmbrapsur kërcënimet që perceptoheshin kundër balancës së fuqive të Evropës, si marrja e kontrollit nga partitë komuniste nëpërmjet revolucioneve ose zgjedhjeve[3]. Plani shpreheshe gjithashtu se prosperiteti i Evropës varej nga rimëkëmbja ekonomike e Gjermanisë[4]. Një muaj më vonë, Truman nënshkroi Aktin e Sigurisë Kombëtare të 1947, duke krijuar një Departament Mbrojtjeje të Unifikuar, Agjencinë Qendrore të Inteligjencës (CIA), dhe Këshillin Kombëtar të Sigurisë (NSC). Këto do të shëndërroheshin në burokracitë kryesore të politikes së mbrojtjes se Sh.B.A. në Luftën e Ftohtë[5].

Stalini besonte se integrimi ekonomik me perëndimin do t'i lejonte shtetet e Bllokut Lindor të shpëtonin nga kontrolli sovjetik, dhe se SH.B.A. po përpiqej të blinte një ri-konfigurim pro Shteteve te Bashkuara në Evropë[6]. Për këtë arsye Stalini parandaloi që kombet e Bllokut Lindor të merrnin ndihmë nga Plani Marshall[7]. Alternativa e Bashkimit Sovjetik ndaj Planit Marshall, që thuhej se do të përfshinte subvencione dhe tregti me Evropën qendrore dhe lindore, u njoh si Plani Molotov (i institucionalizuar në janar 1949 si Këshilli i Përbashkët për Asistencë Ekonomike)[8]. Stalini kishte gjithashtu frikë nga një Gjermani e rithemeluar; vizioni i tij për një Gjermani post lufte nuk përfshinte mundësinë për t'u riarmatosur ose për të paraqitur cfarëdolloj kërcënimi ndaj Bashkimit Sovjetik[9].

Në fillim të 1948, në vijim të raportimeve për fuqizimin e "elementëve reaksionar" operativët sovjetikë ekzekutuan një grusht shteti në Çekosllovaki (që rezultoi në krijimin e Republikës Socialiste të Çekosllovakisë (9 maj 1948)), i vetmi shtet i Bllokut Lindor që sovjetikët e kishin lejuar të mbante strukturën demokratike[10]. Brutaliteti publik i grushtit të shtetit tronditi fuqitë perëndimore më shumë se çdo ngjarje tjetër deri në atë pikë, dhe vuri në lëvizje një ndjesi frike se do të kishte luftë, duke shuar kështu të gjitha kundërshtitë e fundit ndaj Planit Marshall në Kongresin e Shteteve të Bashkuara[11][12].

Në pasojat e menjëhershme të krizës, u mbajt Konferenca e gjashtë fuqive në Londër, që rezultoi në bojkotin e sovjetikëve të Këshillit të Kontrollit të Forcave Aleate duke sjellë mos funksionimin e tij, një ngjarje që shënoi fillimin e plotë të luftës se ftohtë duke përfunduar preludin e saj si edhe duke i dhënë fund çdo shpresë në atë kohë për një shtet të vetëm gjerman duke sjellë kështu krijimin e Republikës Federale Gjermane dhe Republikës Demokratike Gjermane në 1949[13]

Armiqësia e hapur dhe eskalimi (1948-1962)

Redakto

Spiunazhi

Redakto

Të gjitha fuqitë e mëdha u përfshinë në spiunazh, duke përdorur një shumëllojshmëri të madhe spiunësh, agjentësh të dyfishtë, mole dhe teknologji të reja të tilla si përgjimi i kabllove telefonike. KGB sovjetike ("Komiteti për Sigurimin e Shtetit"), byroja përgjegjëse për spiunazhin e huaj dhe mbikëqyrjen e brendshme, ishte e famshme për efektivitetin e saj. Operacioni më i famshëm sovjetik përfshiu spiunët e tij atomikë që dërguan informacione vendimtare nga Projekti Manhatan i Shteteve të Bashkuara, duke e çuar BRSS-në të shpërthejë armën e saj të parë bërthamore në vitin 1949, katër vjet pas shpërthimit amerikan dhe shumë më shpejt se ç'pritej. Një rrjet masiv informatorësh në të gjithë Bashkimin Sovjetik u përdor për të vëzhguar mospajtimin nga politika dhe morali zyrtar sovjetik. Edhe pse në një masë dezinformimi kishte ekzistuar gjithmonë, termi vetë u shpik, dhe strategjia e formalizuar nga një departament i propagandës së zezë të KGB-së sovjetike.

Bazuar në sasinë e informacionit arkivor top-sekret të Luftës së Ftohtë që është publikuar, historiani Raymond L. Garthoff arrin në përfundimin se ndoshta kishte barazi në sasinë dhe cilësinë e informacionit sekret të marrë nga secila palë. Megjithatë, sovjetikët ndoshta kishin një avantazh për sa i përket HUMINT-it (inteligjencës njerëzore ose spiunazhit ndërpersonal) dhe "nganjëherë në shtrirjen e tij në qarqet e larta të politikës". Për sa i përket ndikimit vendimtar, megjithatë, ai përfundon:

Gjithashtu, tani mund të kemi besim të lartë në gjykimin se nuk ka pasur "nishan" të suksesshëm në nivelin e vendimmarrjes politike në asnjërën anë. Në mënyrë të ngjashme, nuk ka asnjë provë, nga asnjëra palë, për ndonjë vendim të madh politik apo ushtarak që është zbuluar para kohe nëpërmjet spiunazhit dhe është penguar nga pala tjetër. Gjithashtu nuk ka asnjë provë për ndonjë vendim të madh politik ose ushtarak që është ndikuar në mënyrë thelbësore (shumë më pak të gjeneruar) nga një agjent i palës tjetër.

Sipas historianit Robert Louis Benson, "fortesia e Uashingtonit ishte inteligjenca "sinjale" - prokurimi dhe analiza e mesazheve të huaja të koduara." që çon në projektin Venona ose përgjimet Venona, të cilat monitoronin komunikimet e agjentëve të inteligjencës sovjetike. Moynihan shkroi se projekti Venona përmbante "prova dërrmuese të aktiviteteve të rrjeteve të spiunazhit sovjetik në Amerikë, të kompletuara me emra, data, vende dhe vepra." Projekti Venona u mbajt shumë sekret edhe nga politikëbërësit deri në Komisionin Moynihan në 1995. Përkundër kësaj, projekti i deshifrimit ishte tradhtuar dhe dërguar në BRSS nga Kim Philby dhe Bill Weisband në 1946, siç u zbulua nga SHBA deri në vitin 1950. Megjithatë, sovjetikët duhej ta mbanin të fshehtë zbulimin e tyre të programit gjithashtu dhe vazhduan të nxirrnin informacionet e tyre, disa prej të cilave ishin ende të dobishme për programin amerikan. Sipas Moynihan, edhe Presidenti Truman mund të mos ketë qenë plotësisht i informuar për Venonën, gjë që mund ta ketë lënë atë të pavetëdijshëm për shtrirjen e spiunazhit sovjetik.

Spiunët klandestinë atomikë nga Bashkimi Sovjetik, të cilët depërtuan në Projektin Manhattan në pika të ndryshme gjatë Luftës së Dytë Botërore, luajtën një rol të madh në rritjen e tensioneve që çuan në Luftën e Ftohtë.

Përveç spiunazhit të zakonshëm, agjencitë perëndimore i kushtuan vëmendje të veçantë informimit të të larguarve nga Blloku Lindor. Edward Jay Epstein përshkruan se CIA e kuptoi se KGB-ja përdorte "provokime", ose dezertime të rreme, si një mashtrim për të vënë në siklet inteligjencën perëndimore dhe vendos agjentë të dyfishtë sovjetikë. Si rezultat, nga viti 1959 deri në 1973, CIA kërkoi që dezertorët e Bllokut Lindor të kalonin një hetim kundërzbulimit përpara se të rekrutoheshin si burim inteligjence.

Gjatë fundit të viteve 1970 dhe 1980, KGB-ja përsosi përdorimin e saj të spiunazhit për të lëkundur dhe shtrembëruar diplomacinë. Masat aktive ishin "operacione klandestine të dizajnuara për të çuar përpara qëllimet e politikës së jashtme sovjetike", të përbërë nga dezinformata, falsifikime, rrjedhje në mediat e huaja dhe kanalizimi i ndihmës për grupet militante. Gjeneralmajor i pensionuar i KGB-së Oleg Kalugin, ish-kreu i Kundërzbulimit të Jashtëm për KGB-në (1973–1979), i përshkroi masat aktive si "zemra dhe shpirti i inteligjencës sovjetike".

Gjatë ndarjes kino-sovjetike, "luftërat e spiunëve" ndodhën gjithashtu midis BRSS dhe PRC.

Kominformi dhe ndarja Tito-Stalin

Redakto

Bllokada e Berlinit dhe [airlift]

Redakto

Shtetet e Bashkuara dhe Britania shkrinë zonat e tyre të pushtimit gjerman perëndimor në "Bizonia" (1 janar 1947, më vonë "Trizonia" me shtimin e zonës së Francës, prill 1949). Si pjesë e rindërtimit ekonomik të Gjermanisë, në fillim të vitit 1948, përfaqësues të një sërë qeverish të Evropës Perëndimore dhe të Shteteve të Bashkuara njoftuan një marrëveshje për një bashkim të zonave të Gjermanisë Perëndimore në një sistem qeveritar federal. Përveç kësaj, në përputhje me Planin Marshall, ata filluan të ri-industrializojnë dhe rindërtojnë ekonominë e Gjermanisë Perëndimore, duke përfshirë futjen e një monedhe të re marke gjermane për të zëvendësuar monedhën e vjetër të Reichsmark-ut që sovjetikët e kishin zhvlerësuar. Shtetet e Bashkuara kishin vendosur fshehurazi se një Gjermani e bashkuar dhe neutrale ishte e padëshirueshme, me Walter Bedell Smith duke i thënë gjeneralit Eisenhower "megjithë qëndrimin tonë të shpallur, ne me të vërtetë nuk duam dhe as synojmë të pranojmë bashkimin e Gjermanisë në asnjë kusht që rusët mund të bien dakord. edhe pse duket se plotësojnë shumicën e kërkesave tona”.

Menjëherë pas kësaj, Stalini vendosi Bllokadën e Berlinit (24 qershor 1948 – 12 maj 1949), një nga krizat e para të mëdha të Luftës së Ftohtë, duke parandaluar që ushqimi, materialet dhe furnizimet perëndimore të mbërrinin në enklavën e Berlinit Perëndimor të Gjermanisë Perëndimore.[154] Shtetet e Bashkuara (kryesisht), Britania, Franca, Kanadaja, Australia, Zelanda e Re dhe disa vende të tjera filluan "liftin ajror të Berlinit" masiv, duke furnizuar Berlinin Perëndimor me ushqime dhe furnizime të tjera pavarësisht kërcënimeve sovjetike.

Sovjetikët ngritën një fushatë të marrëdhënieve me publikun kundër ndryshimit të politikës. Edhe një herë komunistët e Berlinit Lindor u përpoqën të prishnin zgjedhjet komunale të Berlinit (siç kishin bërë në zgjedhjet e vitit 1946),[150] të cilat u mbajtën më 5 dhjetor 1948 dhe sollën një pjesëmarrje prej 86.3% dhe një fitore dërrmuese për jokomunistët partive.[156] Rezultatet efektivisht e ndanë qytetin në Lindje dhe Perëndim, ky i fundit përfshin sektorët e SHBA-së, Britanisë dhe Francës. 300,000 berlineanë demonstruan dhe kërkuan që transporti ajror ndërkombëtar të vazhdonte, dhe piloti i Forcave Ajrore të SHBA, Gail Halvorsen krijoi "Operacionin Vittles", i cili furnizonte karamele për fëmijët gjermanë. Airlift ishte sa një sukses logjistik aq edhe politik dhe psikologjik për Perëndimin; ai e lidhi fort Berlinin Perëndimor me Shtetet e Bashkuara.[159] Në maj 1949, Stalini u tërhoq dhe hoqi bllokadën.

Në vitin 1952, Stalini propozoi vazhdimisht një plan për të bashkuar Gjermaninë Lindore dhe Perëndimore nën një qeveri të vetme të zgjedhur në zgjedhjet e mbikëqyrura nga Kombet e Bashkuara, nëse Gjermania e re do të qëndronte jashtë aleancave ushtarake perëndimore, por ky propozim u refuzua nga fuqitë perëndimore. Disa burime kundërshtojnë sinqeritetin e propozimit.

Fillimet e NATO-s dhe Radio Evropa e Lirë

Redakto

Britania, Franca, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe tetë vende të tjera të Evropës Perëndimore nënshkruan Traktatin e Atlantikut të Veriut të prillit 1949, duke themeluar Organizatën e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO).[89] Atë gusht, pajisja e parë atomike sovjetike u shpërthye në Semipalatinsk, SSR e Kazakistanit.[110] Pas refuzimeve sovjetike për të marrë pjesë në një përpjekje gjermane për rindërtimin e përcaktuar nga vendet e Evropës Perëndimore në 1948, SHBA, Britania dhe Franca kryesuan krijimin e Republikës Federale të Gjermanisë nga tre zonat perëndimore të okupimit në prill 1949. .[163] Bashkimi Sovjetik e shpalli zonën e tij të pushtimit në Gjermani Republikën Demokratike Gjermane atë tetor.

Media në Bllokun Lindor ishte një organ i shtetit, tërësisht i mbështetur dhe i nënshtruar ndaj partisë komuniste. Organizatat e radios dhe televizionit ishin në pronësi të shtetit, ndërsa media e shkruar zakonisht zotërohej nga organizatat politike, kryesisht nga partia komuniste lokale.[164] Transmetimet radiofonike sovjetike përdorën retorikën marksiste për të sulmuar kapitalizmin, duke theksuar temat e shfrytëzimit të punës, imperializmit dhe nxitjes së luftës.

Së bashku me transmetimet e Korporatës Britanike të Transmetimeve (BBC) dhe Zërit të Amerikës në Evropën Qendrore dhe Lindore,[166] një përpjekje e madhe propagandistike e filluar në vitin 1949 ishte Radio Evropa e Lirë/Radio Liberty, e dedikuar për të sjellë vdekjen paqësore të sistemi komunist në Bllokun Lindor.[167] Radio Evropa e Lirë u përpoq t'i arrinte këto synime duke shërbyer si një radio stacion zëvendësues në shtëpi, një alternativë ndaj shtypit vendas të kontrolluar dhe të dominuar nga partia në Bllokun Sovjetik.[167] Radio Evropa e Lirë ishte produkt i disa prej arkitektëve më të shquar të strategjisë së hershme të Luftës së Ftohtë të Amerikës, veçanërisht atyre që besonin se Lufta e Ftohtë përfundimisht do të luftohej me mjete politike dhe jo me mjete ushtarake, si George F. Kennan.[168] Autoritetet sovjetike dhe të bllokut lindor përdorën metoda të ndryshme për të shtypur transmetimet perëndimore, duke përfshirë bllokimin e radios.

Politikëbërësit amerikanë, duke përfshirë Kennan dhe John Foster Dulles, pranuan se Lufta e Ftohtë ishte në thelb një luftë idesh.[168] Shtetet e Bashkuara, duke vepruar nëpërmjet CIA-s, financuan një listë të gjatë projektesh për të kundërshtuar apelin komunist midis intelektualëve në Evropë dhe në botën në zhvillim. CIA gjithashtu sponsorizoi fshehurazi një fushatë propagandistike vendase të quajtur Kryqëzatë për Liri.

Riarmatimi i Gjermanisë

Redakto

Riarmatimi i Gjermanisë Perëndimore u arrit në fillim të viteve 1950. Promotori kryesor i saj ishte Konrad Adenauer, kancelari i Gjermanisë Perëndimore, me Francën kundërshtarin kryesor. Uashingtoni kishte zërin vendimtar. Ajo u mbështet fuqimisht nga Pentagoni (udhëheqja ushtarake e SHBA) dhe u kundërshtua dobët nga Presidenti Truman; Departamenti i Shtetit ishte ambivalent. Shpërthimi i Luftës së Koresë në qershor 1950 ndryshoi llogaritjet dhe Uashingtoni tani dha mbështetjen e plotë. Kjo përfshinte gjithashtu emërimin e Dwight D. Eisenhower në krye të forcave të NATO-s dhe dërgimin e më shumë trupave amerikane në Gjermaninë Perëndimore. Kishte një premtim të fortë se Gjermania Perëndimore nuk do të zhvillonte armë bërthamore.

Frika e përhapur e një ngritjeje tjetër të militarizmit gjerman bëri të nevojshme që ushtria e re të vepronte brenda një kornize aleance, nën komandën e NATO-s. Në vitin 1955, Uashingtoni siguroi anëtarësimin e plotë të Gjermanisë në NATO. Në maj 1953, Lavrentiy Beria, në atë kohë në një post qeveritar, kishte bërë një propozim të pasuksesshëm për të lejuar ribashkimin e një Gjermanie neutrale për të parandaluar inkorporimin e Gjermanisë Perëndimore në NATO, por përpjekjet e tij u ndërprenë pasi ai u ekzekutua disa muaj më vonë gjatë një Lufta sovjetike për pushtet. Ngjarjet çuan në themelimin e Bundeswehr-it, ushtrisë gjermane perëndimore, në 1955.

Lufta civile ne Kinë, SEATO dhe NSC68

Redakto

Në vitin 1949, Ushtria Çlirimtare Popullore e Mao Ce Dunit mundi qeverinë nacionaliste Kuomintang (KMT) të Chiang Kai-shek të mbështetur nga Shtetet e Bashkuara në Kinë. Territori i kontrolluar nga KMT tani ishte i kufizuar në ishullin e Tajvanit, qeveria nacionaliste e të cilit ekziston edhe sot e kësaj dite. Kremlini krijoi menjëherë një aleancë me Republikën Popullore të Kinës të sapoformuar. Sipas historianit norvegjez Odd Arne Westad, komunistët fituan Luftën Civile sepse bënë më pak gabime ushtarake sesa Chiang Kai-Shek dhe sepse në kërkimin e tij për një qeveri të fuqishme të centralizuar, Chiang antagonizoi shumë grupe interesi në Kinë. Për më tepër, partia e tij u dobësua gjatë luftës kundër Japonisë. Ndërkohë, komunistët u thanë grupeve të ndryshme, si fshatarëve, pikërisht atë që donin të dëgjonin dhe u mblodhën nën mbulesën e nacionalizmit kinez.

Përballë revolucionit komunist në Kinë dhe përfundimit të monopolit atomik amerikan në vitin 1949, administrata e Trumanit lëvizi shpejt për të përshkallëzuar dhe zgjeruar doktrinën e saj të kontrollit. Në NSC 68, një dokument sekret i vitit 1950, Këshilli i Sigurisë Kombëtare propozoi forcimin e sistemeve të aleancës pro-perëndimore dhe katërfishimin e shpenzimeve për mbrojtjen. Truman, nën ndikimin e këshilltarit Paul Nitze, e pa frenimin si një kthim të plotë të ndikimit sovjetik në të gjitha format e tij.

Zyrtarët e Shteteve të Bashkuara u zhvendosën për të zgjeruar këtë version të kontrollit në Azi, Afrikë dhe Amerikën Latine, në mënyrë që të kundërshtojnë lëvizjet nacionaliste revolucionare, shpesh të udhëhequra nga partitë komuniste të financuara nga BRSS.[181] Në këtë mënyrë, kjo SHBA do të ushtronte "fuqi mbizotëruese", do të kundërshtonte neutralitetin dhe do të vendoste hegjemoninë globale. Në fillim të viteve 1950 (një periudhë e njohur ndonjëherë si "Pactomania"), SHBA zyrtarizoi një seri aleancash me Japoninë (një ish armik i Luftës së Dytë Botërore), Korenë e Jugut, Tajvanin, Australinë, Zelandën e Re, Tajlandën dhe Filipinet (veçanërisht ANZUS në 1951 dhe SEATO në 1954), duke i garantuar kështu Shteteve të Bashkuara një numër bazash ushtarake afatgjata.

Lufta e Koresë

Redakto

Një nga shembujt më domethënës të zbatimit të kontrollit ishte ndërhyrja e Kombeve të Bashkuara të udhëhequra nga SHBA në Luftën Koreane. Në qershor 1950, pas vitesh armiqësish të ndërsjella, Ushtria Popullore e Koresë së Veriut e Kim Il-sung pushtoi Korenë e Jugut në paralelin e 38-të. Stalini kishte hezituar të mbështeste pushtimin por në fund dërgoi këshilltarë. Për habinë e Stalinit, Rezolutat 82 dhe 83 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara mbështetën mbrojtjen e Koresë së Jugut, megjithëse sovjetikët atëherë bojkotonin takimet në shenjë proteste për faktin se Tajvani (Republika e Kinës), jo Republika Popullore e Kinës, mbajti një vend të përhershëm në këshill. Një forcë e OKB-së prej gjashtëmbëdhjetë vendeve u përball me Korenë e Veriut,[186] edhe pse 40 përqind e trupave ishin koreano-jugore dhe rreth 50 përqind ishin nga Shtetet e Bashkuara. Marinsat amerikanë u angazhuan në luftime në rrugë gjatë çlirimit të Seulit, shtator 1950.

SHBA fillimisht dukej se ndoqi kontrollin kur hyri për herë të parë në luftë. Kjo e drejtoi veprimin e SHBA-së për të shtyrë Korenë e Veriut vetëm në paralelin e 38-të dhe për të rivendosur sovranitetin e Koresë së Jugut duke lejuar mbijetesën e Koresë së Veriut si shtet. Megjithatë, suksesi i zbarkimit në Inchon frymëzoi forcat e SHBA/OKB-së për të ndjekur një strategji kthimi dhe për të rrëzuar Korenë e Veriut komuniste, duke lejuar kështu zgjedhjet mbarëkombëtare nën kujdesin e OKB-së. Gjenerali Douglas MacArthur më pas përparoi përgjatë paralelit të 38-të në Korenë e Veriut. Kinezët, të frikësuar nga një pushtim i mundshëm i SHBA-së, dërguan një ushtri të madhe dhe mundën forcat e OKB-së, duke i shtyrë përsëri poshtë paraleles së 38-të. Truman publikisht la të kuptohet se ai mund të përdorte "asin e tij në vrimën" e bombës atomike, por Mao ishte i palëkundur.[189] Episodi u përdor për të mbështetur mençurinë e doktrinës së frenimit në krahasim me rikthimin. Komunistët më vonë u shtynë afërsisht rreth kufirit fillestar, me ndryshime minimale. Ndër efektet e tjera, Lufta Koreane e nxiti NATO-n të zhvillonte një strukturë ushtarake. Opinioni publik në vendet e përfshira, si Britania e Madhe, ishte i ndarë pro dhe kundër luftës.

Pas miratimit të armëpushimit në korrik 1953, udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Il Sung krijoi një diktaturë totalitare të centralizuar, e cila i akordoi familjes së tij pushtet të pakufizuar duke gjeneruar një kult të përhapur personaliteti. Në jug, diktatori i mbështetur nga Amerika, Syngman Rhee, drejtoi një regjim të dhunshëm antikomunist dhe autoritar. Ndërsa Rhee u përmbys në vitin 1960, Koreja e Jugut vazhdoi të drejtohej nga një qeveri ushtarake e ish-bashkëpunëtorëve japonezë deri në rivendosjen e një sistemi shumëpartiak në fund të viteve 1980. Më pas, Koreja e Jugut përjetoi bum dhe bum ekonomik dhe u bë një nga vendet më të përparuara në planet.

Hrushov, Aizenhauer dhe destalinizimi

Redakto

Në vitin 1953, ndryshimet në udhëheqjen politike nga të dyja palët e zhvendosën dinamikën e Luftës së Ftohtë. Dwight D. Eisenhower u inaugurua president atë janar. Gjatë 18 muajve të fundit të administratës së Trumanit, buxheti amerikan i mbrojtjes ishte katërfishuar dhe Eisenhower lëvizi për të reduktuar shpenzimet ushtarake me një të tretën, ndërkohë që vazhdoi të luftonte në mënyrë efektive Luftën e Ftohtë.

Jozef Stalini vdiq në vitin 1953. Pa një pasardhës të pëlqyeshëm reciprokisht, zyrtarët më të lartë të Partisë Komuniste fillimisht zgjodhën të sundonin Bashkimin Sovjetik së bashku nëpërmjet një trojke të kryesuar nga Georgy Malenkov. Kjo nuk zgjati, megjithatë, dhe Nikita Hrushovi përfundimisht fitoi luftën për pushtet që pasoi nga mesi i viteve 1950. Në vitin 1956, ai denoncoi Josif Stalinin dhe vazhdoi të lehtësonte kontrollet mbi partinë dhe shoqërinë. Ky ishte i njohur si de-stalinizimi.[119] Nga e majta në të djathtë: kreu i shtetit sovjetik Kliment Voroshilov, kryeministri sovjetik Nikita Hrushovi dhe presidenti finlandez Urho Kekkonen në Moskë në 1960.

Më 18 nëntor 1956, teksa iu drejtohej personaliteteve perëndimorë në një pritje në ambasadën polake të Moskës, Hrushovi deklaroi në mënyrë famëkeqe: "Duan apo s'duhet, historia është në anën tonë. Ne do t'ju varrosim", duke tronditur të gjithë të pranishmit. më vonë pohoi se ai nuk i ishte referuar luftës bërthamore, por "fitores së fatit historik të komunizmit mbi kapitalizmin."[196] Në vitin 1961, Hrushovi mburrej se, edhe nëse Bashkimi Sovjetik ishte aktualisht pas Perëndimit, mungesa e tij e banesave do të zhdukej brenda dhjetë vjet, mallrat e konsumit do të bëheshin të bollshme dhe "ndërtimi i një shoqërie komuniste" do të përfundonte "kryesisht" brenda jo më shumë se dy dekadave.

Sekretari i shtetit i Eisenhower, John Foster Dulles, inicioi një "Vështrim të Ri" për strategjinë e kontrollit, duke bërë thirrje për një mbështetje më të madhe në armët bërthamore kundër armiqve të SHBA në kohë lufte.[119] Dulles shpalli gjithashtu doktrinën e "hakmarrjes masive", duke kërcënuar një përgjigje të ashpër të SHBA ndaj çdo agresioni sovjetik. Zotërimi i epërsisë bërthamore, për shembull, i lejoi Eisenhower-it të përballej me kërcënimet sovjetike për të ndërhyrë në Lindjen e Mesme gjatë krizës së Suezit të vitit 1956. Planet e deklasifikuara të SHBA-së për sulme hakmarrëse bërthamore në fund të viteve 1950 përfshinin "shkatërrimin sistematik" të 1200 qendrave kryesore urbane në Bllokun Sovjetik dhe Kinën, duke përfshirë Moskën, Berlinin Lindor dhe Pekinin.

Përkundër këtyre ngjarjeve, kishte shpresa të konsiderueshme për uljen e tensionit kur ndodhi një ngritje në diplomaci në vitin 1959, duke përfshirë një vizitë dy-javore të Hrushovit në SHBA dhe planet për një samit të dy pushteteve në maj 1960. Ky i fundit u shqetësua nga skandali i avionit spiun U-2, megjithatë, në të cilin Eisenhower u kap duke gënjyer për ndërhyrjen e avionëve amerikanë të vëzhgimit në territorin sovjetik.

Traktati i Varshavës dhe Revolucioni Hungarez

Redakto

Ndërsa vdekja e Stalinit në vitin 1953 i qetësoi pak tensionet, situata në Evropë mbeti një armëpushim i armatosur i shqetësuar. Sovjetikët, të cilët kishin krijuar tashmë një rrjet traktatesh të ndihmës së ndërsjellë në Bllokun Lindor deri në vitin 1949, krijuan një aleancë formale në të, Paktin e Varshavës, në vitin 1955. Ai qëndronte kundër NATO-s.

Revolucioni hungarez i vitit 1956 ndodhi pak pasi Hrushovi organizoi largimi i udhëheqësit stalinist të Hungarisë Mátyás Rákosi. Në përgjigje të një kryengritjeje popullore antikomuniste, regjimi i ri shpërndau zyrtarisht policinë sekrete, deklaroi synimin e tij për t'u tërhequr nga Pakti i Varshavës dhe u zotua të rivendoste zgjedhje të lira. Ushtria Sovjetike pushtoi. Mijëra hungarezë u vranë dhe u arrestuan, u burgosën dhe u deportuan në Bashkimin Sovjetik dhe rreth 200,000 hungarez u larguan nga Hungaria në kaos.[205] Udhëheqësi hungarez Imre Nagy dhe të tjerë u ekzekutuan pas gjyqeve sekrete.

Nga viti 1957 deri në vitin 1961, Hrushovi hapur dhe vazhdimisht kërcënoi Perëndimin me asgjësim bërthamor. Ai pohoi se aftësitë raketore sovjetike ishin shumë më të larta se ato të Shteteve të Bashkuara, të afta të fshinin çdo qytet amerikan ose evropian. Sipas John Lewis Gaddis, Hrushovi hodhi poshtë "besimin në pashmangshmërinë e luftës" të Stalinit. Udhëheqësi i ri deklaroi se qëllimi i tij përfundimtar ishte "bashkëjetesa paqësore". Në formulimin e Hrushovit, paqja do të lejonte që kapitalizmi të shembet vetë, si dhe do t'u jepte kohë sovjetikëve për të rritur aftësitë e tyre ushtarake, që mbeti për dekada deri në "mendimin e ri" të Gorbaçovit që parashikonte bashkëjetesën paqësore si një fund. në vetvete dhe jo një formë e luftës së klasave.

Ngjarjet në Hungari shkaktuan thyerje ideologjike brenda partive komuniste të botës, veçanërisht në Evropën Perëndimore, me rënie të madhe të anëtarësimit, pasi shumë në vendet perëndimore dhe ato socialiste u ndjenë të zhgënjyer nga përgjigja brutale sovjetike. Partitë komuniste në Perëndim nuk do të shëroheshin kurrë nga efekti që pati Revolucioni Hungarez në anëtarësimin e tyre, një fakt që u pranua menjëherë nga disa, si politikani jugosllav Milovan Đilas, i cili menjëherë pas revolucionit u shtyp, tha se "Plaga që Revolucioni hungarez i shkaktuar komunizmit nuk mund të shërohet kurrë plotësisht”.

Rapacki Plan dhe kriza e Berlinit 1958–1959

Redakto

Perforcimi [buildup] ushtarak amerikan

Redakto

Konkurenca në Botën e Tretë

Redakto

Ndarja Kinezo-Sovjetike

Redakto

Gara hapsinore

Redakto

Pasojat e Revolucionit Kuban

Redakto

Kriza e Berlinit 1961

Redakto

Kriza raketore e Kubës dhe largimi i Hrushovit

Redakto

Nga konfrontimi te detanta (détente) (1962-1979)

Redakto

Lufta e Vietnamit

Redakto

Tërheqja e Francës nga strukturat ushtarake të NATO-s

Redakto

Finlandizimi

Redakto

Pushtimi i Çekosllovakisë

Redakto

Doktrina Brezhnjev

Redakto

Eskalimet në Botën e Tretë

Redakto

Afrimi Kinezo-Amerikan

Redakto

Nikson, Brezhnjev dhe detanta

Redakto

Përkeqësimi i marrëdhënieve në fund të viteve 70

Redakto

Lufta e Ftohte e re (1979-1985)

Redakto

Pushtimi i Afganistanit nga sovjetikët dhe fundi i detantës

Redakto

Regan dhe Thaçer

Redakto

Lëvizja polake e Solidaritetit dhe ligji ushtarak

Redakto

Problemet ushtarake dhe ekonomike të ShBA-se dhe BRSS-se

Redakto

Vitet e fundit (1985-1991)

Redakto

Reformat e Gorbaçovit

Redakto

Shkrirja e marrëdhënieve

Redakto

Shkëputja e Evropës Lindore

Redakto

Shpërbërja e BRSS

Redakto

Pasojat

Redakto

Dekomunistizimi

Redakto

Ndikimi

Redakto

Pop-kultura

Redakto

Historiografia

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Lufta e ftohtë – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Referime

Redakto
 1. ^ Miller 2000, p. 16.
 2. ^ Miller 2000, p. 16.
 3. ^ Gaddis 1990, p. 186.
 4. ^ Dinan 2017, p. 40.
 5. ^ Karabell 1999, p. 916.
 6. ^ Gaddis 2005, p. 32.
 7. ^ Gaddis 2005, p. 32.
 8. ^ LaFeber 1993, pp. 194–197.
 9. ^ Gaddis 2005, pp. 105–106.
 10. ^ Wettig 2008, p. 86.
 11. ^ Miller 2000, p. 19.
 12. ^ Grenville 2005, pp. 370–371.
 13. ^ Wettig 2008, pp. 96–100.