The Washington Post

gazetë e përditshme amerikane

Washington Post, i njohur gjithashtu si Posti dhe, joformalisht, WaPo ose WP, është një gazetë e përditshme amerikane e botuar në Uashington, D.C., kryeqyteti kombëtar. Është gazeta më e përhapur në zonën metropolitane të Uashingtonit[1][2] dhe ka një audiencë kombëtare.

Faqja e kopertinës së "The Washington Post" e 9 gushtit 1925.

Posta u themelua në vitin 1877. Në vitet e para të saj, ajo kaloi nëpër disa pronarë dhe kishte vështirësi si financiarisht ashtu edhe nga ana editoriale. Financieri Eugene Meyer e bleu atë nga falimentimi në 1933 dhe ringjalli shëndetin dhe reputacionin e tij; kjo punë u vazhdua nga pasardhësit e tij Katharine dhe Phil Graham (vajza dhe dhëndri i Meyer), të cilët blenë disa botime rivale. Shtypja e Gazetave të Pentagonit nga Posta në 1971 ndihmoi në nxitjen e kundërshtimit ndaj Luftës së Vietnamit. Gazetarët Bob Woodward dhe Carl Bernstein udhëhoqën hetimin për depërtimin në Selinë Kombëtare Demokratike që u zhvillua në skandalin Watergate, i cili rezultoi në dorëheqjen e Presidentit Richard Nixon në 1974. Në tetor 2013, familja Graham ia shiti gazetën Nash Holdings, një kompani holding në pronësi të Jeff Bezos, për 250 milionë dollarë.[3]

Që nga viti 2020, gazeta kishte fituar çmimin Pulitzer 65 herë për punën e saj, e dyta për nga çdo botim (pas The New York Times). Ajo konsiderohet si një gazetë rekord në ShBA[4][5][6] Gazetarët e Posti kanë marrë 18 bursa Nieman dhe 368 çmime të Shoqatës së Fotografëve të Lajmeve të Shtëpisë së Bardhë. Gazeta është e mirënjohur për raportimin e saj politik dhe është një nga gazetat e pakta të mbetura amerikane që operon me zyra të huaja,[7] me qendra ndërkombëtare të lajmeve në Londër dhe Seul.[8]

Shiko edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "District of Columbia's Top 10 Newspapers by Circulation". Agility PR Solutions. 16 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali më 24 mars 2020. Marrë më 24 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Gaaserud, Michaela Riva (11 shkurt 2014). Moon Virginia & Maryland: Including Washington DC. Avalon Publishing. fq. 556. ISBN 978-1-61238-517-4. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2023. Marrë më 24 mars 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "The Real Reason Jeff Bezos Bought The Washington Post". Fast Company (në anglishte amerikane). 6 gusht 2013. Arkivuar nga origjinali më 29 mars 2018. Marrë më 28 mars 2018.
  4. ^ Frost, Corey; Weingarten, Karen; Babington, Doug; LePan, Don; Okun, Maureen (30 maj 2017). The Broadview Guide to Writing: A Handbook for Students (bot. 6th). Broadview Press. fq. 27. ISBN 978-1-55481-313-1. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2023. Marrë më 18 shkurt 2023. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Barton, Greg; Weller, Paul; Yilmaz, Ihsan (18 dhjetor 2014). The Muslim World and Politics in Transition: Creative Contributions of the Gülen Movement. A&C Black. fq. 28–. ISBN 978-1-4411-5873-4. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2021. Marrë më 9 mars 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Doctor, Ken (3 dhjetor 2015). "On The Washington Post and the 'newspaper of record' epithet". POLITICO Media. Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2022. Marrë më 16 dhjetor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Kaphle, Anup (1 mars 2015). "The foreign desk in transition". Columbia Journalism Review. Arkivuar nga origjinali më 1 shtator 2023. Marrë më 15 dhjetor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ The Washington Post (12 korrik 2021). "The Washington Post announces breaking-news reporters for Seoul hub". Press release. https://www.washingtonpost.com/pr/2021/07/12/washington-post-announces-breaking-news-reporters-seoul-hub/. Retrieved 3 dhjetor 2023.