Ardèche

departament në Francë

Ardèche (shqiptimi frëngjisht: [aʁ.dɛʃ]; oks dhe arp: Ardecha) është një departament francez në rajonin Auvernia-Rhône-Alpes. Departamenti mbanë emrin e lumit Ardèche.

Ardèche
oks/arp: Ardecha
Departament
Stema_figura
Stema
Drapeau fr département Ardèche.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Auvernia-Rhône-Alpes
Prefektura Privas
Nën-prefektura Largentière
Tournon-sur-Rhône
Presidenti Hervé Saulignac (PS)
Prefekti Bernard Gonzalez
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5.529 km2
Popullsia 320.736 banorë (2013)
Dendësia 58 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Ardéchois
Kodi Insee 07
Kodi ISO 3166-2 FR-07
Kodi Eurostat NUTS-3 FR712
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 33
Komuna 339

Departamenti përbëhet nga 339 komuna 83 prej tyre me më shumë se 1.000 banorë.

HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto