Ardèche

departament në Francë

Ardèche (shqiptimi frëngjisht: [aʁ.dɛʃ]; oks dhe arp: Ardecha) është një departament francez në rajonin Auvernia-Rhône-Alpes. Departamenti mbanë emrin e lumit Ardèche.

Ardèche
oks/arp: Ardecha
Location of Ardèche
Popullsia
 • Gjithsej320.736
Emri i banorëveArdéchois

Departamenti përbëhet nga 339 komuna 83 prej tyre me më shumë se 1.000 banorë.

HistoriaRedakto


GjeografiaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto