Dijon

komunë në departamentin Côte-d’Or, Francë

Dijon është qytet në Francë.

Dijon
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Qarku Bourgogne
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 40,41 km2
Popullsia 151.000 banorë
Dendësia 3709 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 21000

GjeografiaRedakto

  • Posita gjeografike:

DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

UniversitetetRedakto

PersonaliteteRedakto

Panorama e qytetitRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto