Stampa:Kartela Departament në Francë Ain (shqiptimi frëngjisht: [ɛ̃]; Franko-provençalisht: En) apo (shqip: Aini) është një departamentFrancë departamenti mbanë emrin e lumit Ain. Departamenti është pjesë e rajonit Auvernia-Rhône-Alpes dhe kufizohet nga lumenjtë Saône dhe Rhône. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin 2011 departamenti numëronte 603 827 banorë, Insee dhe Posta i dhurojnë atij numrin 01.

Historia Redakto


Gjeografia dhe transporti Redakto


Demografia Redakto


Ekonomia Redakto


Lidhje të jashtme Redakto

Referimet Redakto