Nica

komunë në departamentin Alpes-Maritimes, Francë
(Përcjellë nga Nice)

Nice është një qytet i shtatë më i populluarizuar sipas zonës urbane në jug-lindje të Francës dhe qyteti i dytë më i madh në rajonin Provence-Alpes-Côte d'Azur pas Marsejës. Ndodhet rreth tridhjetë kilometra nga kufiri francez-italian, është vendosur në brigjet e Detit Mesdhe.

Nice
Qytet
Collage-Nice.jpg
Popullsia
 • Gjithsej341 032
{{{postal_code_type}}}
06000, 06100, 06200 et 06300
Faqja zyrtarewww.nice.fr

Nice është një nga qytetet më të vizituara, duke pritur 4 milion turistë çdo vit. Ai gjithashtu ka aeroportin e tretë më të ngarkuar në Francë, pas dy atyre kryesorë parizianë. Është kryeqyteti historik i qarkut Nice (Comte de Nice).

HistoriaRedakto

Vendbanimet e para të njohura në zonën e Nicës datojnë rreth 400.000 vjet;[1] vendi arkeologjik Terra Amata tregon, përdorimet më të hershme të zjarrit dhe ndërtimin e shtëpive dhe gjetjet stralli janë rreth 230,000 vjet të vjetra [2] Nice (Nikea) ndoshta u themelua rreth 350 pes nga grekët e Massilias (Marseille), dhe i dhanë emrin e Νικαία ("Nikaia") në nder të një fitoreje mbi Ligurianët fqinj (Nike është perëndeshë greke e fitores). Qyteti shpejt u bë një nga portet tregtare më të ngarkuar në bregdetin ligurian; por ajo kishte një rival të rëndësishëm në qytetin romak të Cemenelum, i cili vazhdoi të ekzistojë si një qytet i veçantë deri në kohën e pushtimeve Lombard. Rrënojat e Cemenelum janë në Cimiez, i cili tani është një qark në Nice.

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

ArsimRedakto

Panorama e qytetitRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Le Nouveau venu" (në frëngjisht). Musée de Paléontologie Humaine de Terra Amata. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2009. Marrë më 5 mars 2009.
  2. ^ A. G. Wintle; M. J: Aitken (korrik 1997). "Thermoluminescence dating of burnt flint: application to a Lower Paleolithic site, Terra Amata". Archaeometry (në anglisht). 19 (2): 111–130. doi:10.1111/j.1475-4754.1977.tb00189.x. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2017. Marrë më 3 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Nice – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale