Hape menynë kryesore

Marseille, (anglisht alt. Marseillesfrëngjisht: pronounced /maʀsɛj/ ose [mɑxˈsɛjɐ] lokalisht njohur — provençal Occitan: Marselha [maʀˈsejɔ, maʀˈsijɔ] në normën klasike Marsiho [maʀˈsijɔ] në normën Mistraliane — Latin: Massilia) është qyteti i dytë më i madh në Francë dhe formon teritorin e tretë më të madhë metropolitan me mbi 1,516,340 banorë (vetëm Parisi dhe Lyoni janë më të mëdhenj). Qyteti shtrihet në provincën Provence dhe në Detin Mesdhe dhe është porti detarë më fitimprurës në Francë.

Marseja
Frëngjisht : Marseille
Komunë
noform
Pamje nga Marseja
Stema_figuraFlag of Marseille.svg
Vendndodhja
Marseja is located in Franca
Marseja
Marseja
43°17′47″V 5°22′12″L / 43.296346°V 5.369889°L / 43.296346; 5.369889Koordinatat: 43°17′47″V 5°22′12″L / 43.296346°V 5.369889°L / 43.296346; 5.369889
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Bouches-du-Rhône
Qarku Arrondissement Marseille
Kryetari Jean-Claude Gaudin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 240,62 km2
Lartësia 0 - 652 m (m.n.d.)
Popullsia 862.211 banorë
 •  aglomerati 1.752.398 banorë
Dendësia 3.583 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Vendasit Marsejezë
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 13001/13016
INSEE 13055, 13201/13216
Faqja Zyrtare http://www.marseille.fr/vdm/jsp/index.jsp


HistoriaRedakto

Marseille u themelua në vitin 600 para erës sonë nga helenët nga Phocaea si port tregëtarë me emrin Μασσαλία (Massalia). Massalia ishte porti i parë helenë në Evropën Perendimore me një popullatë mbi 1000 banorë. Ishte vendi i parë në Francë që mori statutin e qytetit.

GjeografiaRedakto

  • Pozita gjeografike:

KomunikacioniRedakto

DemografiaRedakto

KulturaRedakto

MuzikantëRedakto

Filma të xhiruarRedakto

Marseille ka qenë pikë synimi xhirimit të filmave si nga kompanitë e filmit nga Hollywood gjithashtu edhe nga ato lokale franceze.

Filmat e xhiruar

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

EdukimiRedakto

EkonomiaRedakto

TransportiRedakto

 
Motorways around Marseille.

PolitikaRedakto

SportiRedakto

Panorama e qytetitRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Geolinks-cityscale