Allier (shqiptimi frëngjisht: [a.lje]; oks; Alèir, lat; Elaver) është një departament francez i cili ndodhet në rajonin e Auvernisë-Rhône-AlpesFrancën qendrore departamenti mbanë emrin e lumit Allier. Moulins është prefektura e tij kurse INSEE dhe Kodi i Postës është 03.

Allier
oks: Alèir
Location of Allier
Popullsia
 • Gjithsej335,975
Emri i banorëveBourbonnais

Gjeografia

Redakto


Historia

Redakto


Demografia

Redakto


Lidhje të jashtme

Redakto
  1. ^ "Claude Riboulet succède à Gérard Dériot à la tête du Conseil départemental de l’Allier", France 3, 25.09.2017.