Finistère (Bretonisht: Penn-ar-Bed) është departamentrajonin Bretanja, Francë. Qyteti më i popullarizuar në Finistère është Bresti.

Finistère
Penn-ar-Bed
Prefektura e departamentit Finistère në Quimper
Prefektura e departamentit Finistère në Quimper
Location of Finistère
Popullsia
 • Gjithsej905.855
Emri i banorëveFinistériens

Kultura

Redakto

Finistère është departamenti ku folet gjuha bretoneze. Shkollat e gjuhës bretoneze quhen Diwan, Divyezh dhe Dihun.

Festivali i Cornouaille është festë e muzikës dhe traditës bretoneze. Në Finistère mbahet festivali Vieilles Charrues e cila është festival i madh i muzikës. Ky festival është themeluar më 1992 në Landeleau, një fshat i vogël në qendër të Finistères