Bordo

komunë në departamentin Gironde, Francë
(Përcjellë nga Bordeaux)

Bordeaux (shqiptimi frëngjisht: [bɔʁˈdo]; Gaskonisht: Bordèu) është një qytet në Francë, emri i vjetër i këtij qyteti ishte Burdigala.

Bordeaux
Qytet
noform
Pamje nga Bordeaux
Stema_figura
emblema
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Akuitania (prefektura)
Departamenti Gironde
Qarku Arrondissement Bordeaux
Kantoni qytet kryesor i 8 kantoneve
Kryetari Alain Juppé
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 49,36 km2
Lartësia Min. 1 m – Max. 42 m m (m.n.d.)
Popullsia 239 399 banorë
 •  urbane 1 140 668 banorë
Dendësia 4 850 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 33063
Faqja Zyrtare www.bordeaux.fr


HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

ArsimRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto