Clermont-Ferrand

komunë në departamentin Puy-de-Dôme, Francë

Clermont-Ferrand është një qytet në anën perëndimore të Francës.

Clermont-Ferrand
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Francë
Qarku Auvergne-Rhône-Alpes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42,67 km2
Popullsia 143.886 banorë
Dendësia 3.372 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 63000, 63100
Prefiksi +
Faqja Zyrtare Web faqja

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

HistoriaRedakto

Objekte turistike dhe kulturoreRedakto

UniversitetetRedakto

PersonaliteteRedakto

Panorama e qytetitRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto