Nanterre

komunë në departamentin Seine, Francë

Nanterre (Frëngjisht: [nɑ̃tɛʁ]  ( dëgjoni); Shqip: Nanterra) është prefektura e departamentit Hauts-de-Seine në periferinë perëndimore të Parisit . Ndodhet rreth 11 km në veriperëndim të qendrës së Parisit . Në vitin 2018, komuna kishte një popullsi prej 96,807 banorësh.

Nanterrë
Nanterre
Prefekturë dhe komunë
Place Gabriel Péri
Place Gabriel Péri
Stema Nanterrë
Vendndodhja (me të kuqe) brenda Parisit
Vendndodhja (me të kuqe) brenda Parisit
VendiFranca
RajoniÎle-de-France
DepartamentiHauts-de-Seine
QarkuNanterre
KantoniNanterre-1 and 2
NdërkomunalitetGrand Paris
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Patrick Jarry[1]
Sipërfaqja
1
12.190 km2 (4.707 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
95.782
 • Dendësia7,900/km2 (20,000/sq mi)
Emri i banorëveNanterriens
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
92050 /92000
Lartësia22–127 m (72–417 ft)
(avg. 30 m or 98 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Pjesa lindore e Nanterrës, në kufi me komunat Courbevoie dhe Puteaux, përmban një pjesë të vogël të distriktit të biznesit La Défense të Parisit dhe disa nga ndërtesat më të larta në rajonin e Parisit . Për shkak se selitë e shumë korporatave të mëdha janë të vendosura në La Défense, gjykata e Nanterrës është e mirënjohur në media për numrin e shqyrtimit të padive dhe gjykimeve të profilit të lartë. Qyteti i Nanterrës përfshin gjithashtu Universitetin e Parisit Perëndimor Nanterre La Défense, një nga universitetet më të mëdha në rajonin e Parisit.

Emri Nanterre e ka origjinën përpara pushtimit romak të Galisë . Romakët e regjistruan emrin si Nemetodorum . Përbëhet nga fjala kelte nemeto që do të thotë "faltore" ose "vend i shenjtë" dhe fjala kelte duron (asnjëanëse) "e vështirë, e ashpër, e qëndrueshme". Vendi i shenjtë i përmendur besohet të ketë qenë një faltore e famshme që ekzistonte në kohët e lashta.

Historia

Redakto

Shën Gjenovefa, shenjtorja mbrojtëse e Parisit, lindi në Nanterrë rreth. 419–422. [2]

Transporti

Redakto

Nanterra shërbehet nga tre stacione në linjën RER A : Nanterre-Préfecture, Nanterre-Université dhe Nanterre-Ville .

Stacioni Nanterre-Université është gjithashtu një stacion shkëmbimi në linjën hekurudhore periferike Transilien Paris-Saint-Lazare .

Ekonomia

Redakto

Banka Société Générale ka selinë e saj në Tours Société Générale në La Défense dhe Nanterrë. Kompania u zhvendos në ndërtesë në 1995. [3]

Faurecia, furnizuesi i gjashtë më i madh i pjesëve të automobilave, ka selinë e saj në Nanterrë.

Groupe du Louvre dhe filiali Louvre Hôtels kanë selinë e tyre në fshatin 5 në La Défense dhe Nanterrë.

Demografia

Redakto

Popullsia

Redakto
Popullsia në vite
VitiPop.±%
17931.991—    
18002.222+11.6%
18062.340+5.3%
18211.903−18.7%
18312.500+31.4%
18362.590+3.6%
18412.792+7.8%
18462.842+1.8%
18512.770−2.5%
18562.919+5.4%
18613.549+21.6%
18663.907+10.1%
18723.944+0.9%
18764.279+8.5%
18814.984+16.5%
18865.592+12.2%
189110.430+86.5%
189611.950+14.6%
190114.140+18.3%
190617.434+23.3%
191121.349+22.5%
192127.042+26.7%
192635.843+32.5%
193142.978+19.9%
193646.065+7.2%
194641.860−9.1%
195453.037+26.7%
196283.416+57.3%
196890.332+8.3%
197595.032+5.2%
198288.578−6.8%
199084.565−4.5%
199984.281−0.3%
200788.875+5.5%
201290.722+2.1%
201795.105+4.8%
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ Catholic Encyclopedia St. Genevieve
  3. ^ "Société Générale: deux tours à la Défense". Lejournaldunet.com. Arkivuar nga origjinali më 25 maj 2015. Marrë më 7 korrik 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)