Dordogne

departament në Francë

Dordogne (Oksitanishtja: Dordonha) është departament në jugperëndim të Francës me prefekturën e saj Périgueux. Departamenti ndodhet në rajonin Akuitania e Re mes Luginës Loire dhe Pirenetë.

Dordogne
Dordonha
Prefektura e departamentit Dordogne në Périgueux
Prefektura e departamentit Dordogne në Périgueux
Location of Dordogne
Popullsia
 • Gjithsej416.350
Emri i banorëveDordognots, Périgordins
Faqja zyrtarewww.dordogne.gouv.fr

EtimologjiaRedakto

Departamenti u emërua sipas lumit Dordogne.

GjeografiaRedakto

Departamenti është pjesë e rajonit Akuitania e Re dhe është e rrethuar me gjashtë departamente: Haute-Vienne, Corrèze, Lot, Lot-et-Garonne, Gironde, dhe Charente. Dordogne është departamenti i tretë më i madh në Francën metropolitane.