Aveyron

departament në Francë

Aveyron (shqiptimi frëngjisht: [avɛʁɔ̃]; Oksitanisht:Avairon [avajˈɾu]) është një departament francez i cili ndodhet në verilindje të rajonit Midi-Pyrenees në jugperëndim të Francës. Është një nga departamentet më të mëdha të Francës për nga sipërfaqja (i pesti me 8.735 km2) dhe i treti për nga popullsia në rajonin Midi-Pyrénées. Prefektura e tij është Rodez.

Aveyron
Departament
Stema_figura
Stema
Flag of Rouergue.svg
Flamuri
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Midi-Pyrénées
Prefektura Rodez
Nën-prefektura Millau
Villefranche-de-Rouergue
Presidenti Jean-Claude Luche
(BDP[1])
Prefektja Cécile
Pozzo di Borgo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8.735 km2
Popullsia 275.813 banorë (2011)
Dendësia 32 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 4 mars 1790
Vendasit Aveyronnais
Kodi Insee 12
Kodi ISO 3166-2 FR-12
Kodi Eurostat NUTS-3 FR622
Nënndarjet
Qarqe 3
Kantone 46
Komuna 304

Banorët e departamentit janë të njohur si Aveyronnais ose Aveyronnaises për femrat.[2]

GjeografiaRedakto


HistoriaRedakto


DemografiaRedakto


ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto