Val-de-Marne

departament në Francë

Val-de-Marne është departamentFrancë, e morri emrin nga lumi Marne, ndodhet në rajonin Île-de-France. Departamenti ndodhet në juglindje të Parisit.

Val-de-Marne
Location of Val-de-Marne
Population
 • Total1,378,151
Demonym(s)Val-de-Marnais

GjeografiaRedakto

Val-de-Marne është një nga tre departamentet e vogla në rajonin Île-de-France. Së bashku me Seine-Saint-Denis dhe Hauts-de-Seine e fromojnë një unazë rreth Parisit, e cila është e njohur si Petite Couronne (Unazë e brendshme).  

HistoriaRedakto


DemografiaRedakto


Lidhje të jashtmeRedakto