Mâcon

komunë në departamentin Saône-et-Loire, Francë


Mâcon është komunë në departamentin e Saône-et-Loire, Burgonja-Franche-ComtéFrancë.

Mâcon
Komunë
noform
Pamje nga Mâcon
Stema_figura
Stema
Vendndodhja
Mâcon is located in Franca
Mâcon
Mâcon
46°15′07″V 5°16′15″L / 46.252°V 5.2707°L / 46.252; 5.2707Koordinatat: 46°15′07″V 5°16′15″L / 46.252°V 5.2707°L / 46.252; 5.2707
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Burgonja-Franche-Comté
Departamenti Saône-et-Loire
Qarku Arrondissement Mâcon
Kantoni Mâcon-1
Mâcon-2
Kryetari Jean-Patrick Courtois
Partia Republikanët
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 27 km2
Lartësia Min. 167 m
Max. 347 m (m.n.d.)
Popullsia 33,456 banorë
 •  urbane 100,768 banorë
Dendësia 1,239 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 71000
INSEE 71270

GjeografiaRedakto

Mâcon ndodhet në gjirin perëndimorë të lumit Saône, mes Bresse në lindje dhe Beaujolais. Ndodhet 72,3 km në veri të Lionit dhe 397 km prej Parisit.

KlimaRedakto

Mâcon ka klimë oqeanike me verëra të nxehta, pak e freskët sa për t'u quajtur subtropikale. Dimërat janë të buta dhe ka më shumë shi. Më shumë rreshje të shiut janë në stinën e pranverës dhe vjeshtës.

Komunat e BashkuarRedakto

LochéRedakto

Loché është komunë e bashkuar e Mâcon. Kjo bashkim daton nga viti 1972. Stacioni Mâcon Loché-TGV është në këtë fshat.

Saint-Jean-le-PricheRedakto

Saint-Jean-le-Priche është komunë e bashkuar e Mâcon. Kjo bashkim daton nga viti 1972.

Sennecé-lès-MâconRedakto

Sennecé-lès-Mâcon është komunë e bashkuar e Mâcon. Kjo bashkim daton nga viti 1972.

VeraRedakto

Zona perëndimore dhe veriore të Mâcon prodhon verë të njohur nga rrushi Chardonnay.

Njerëz të njohurRedakto

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "British towns twinned with French towns". Archant Community Media Ltd. Marrë më 2013-07-11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)