Mâcon

komunë në departamentin Saône-et-Loire, Francë

Stampa:Komunë në Francë Mâcon është komunë në departamentin e Saône-et-Loire, Burgonja-Franche-ComtéFrancë.

GjeografiaRedakto

Mâcon ndodhet në gjirin perëndimorë të lumit Saône, mes Bresse në lindje dhe Beaujolais. Ndodhet 72,3 km në veri të Lionit dhe 397 km prej Parisit.

KlimaRedakto

Mâcon ka klimë oqeanike me verëra të nxehta, pak e freskët sa për t'u quajtur subtropikale. Dimërat janë të buta dhe ka më shumë shi. Më shumë rreshje të shiut janë në stinën e pranverës dhe vjeshtës.

Komunat e BashkuarRedakto

LochéRedakto

Loché është komunë e bashkuar e Mâcon. Kjo bashkim daton nga viti 1972. Stacioni Mâcon Loché-TGV është në këtë fshat.

Saint-Jean-le-PricheRedakto

Saint-Jean-le-Priche është komunë e bashkuar e Mâcon. Kjo bashkim daton nga viti 1972.

Sennecé-lès-MâconRedakto

Sennecé-lès-Mâcon është komunë e bashkuar e Mâcon. Kjo bashkim daton nga viti 1972.

VeraRedakto

Zona perëndimore dhe veriore të Mâcon prodhon verë të njohur nga rrushi Chardonnay.

Njerëz të njohurRedakto

BinjakëzimetRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "British towns twinned with French towns". Archant Community Media Ltd. Marrë më 2013-07-11. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)