Hape menynë kryesore

Antoine Griezmann (Frëngjisht: [ɑ̃.twan ɡʁizman]; lindur më 21 Mars 1991) është një futbollist francez i cili luan me klubin katalan FC BarcelonaLa Liga dhe me kombëtaren franceze si anësor.

Antoine Griezmann
Antoine Griezmann 2012 Levante.jpg
Griezmann duke luajtur me Real Sociedad në vitin 2012
Të dhënat personale
Emri i plotëAntoine Griezmann
Data e lindjes (1993-03-21) 21 Mars 1993 (26 vjeç)
Vendi i lindjesMâcon, Francë
Gjatësia1.76 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues
Informacionet për klubin
Klubi aktualAtlético Madrid
Numri7
Karriera në rini
1997–1999EC Mâcon
1999–2005UF Mâconnais
2005–2009Real Sociedad
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2009–2014Real Sociedad180(46)
2014–Atlético Madrid167(91)
Ekipi kombëtar
2010Franca U197(3)
2011Franca U208(1)
2010–2012Franca U2110(3)
2014–Franca67(26)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 14 Korrik 2018.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 14 Korrik 2018

Ai filloi karrierën e tij te Real Sociedad, ku shpenzoi pesë sezone përpara se të transferohej te Atlético për 30 milion € dhe më pas te Barcelona për 120 milion €.

Griezmann ka qënë nje lojtar shum i jasgzakonshem kombëtares të të rinjëve të Francës, duke luajtur me nivelet nën-19, nën-20 dhe nën-21.[1] Në vitin 2010, ai ishte pjesë i skuadrës që fitoi 2010 UEFA Kampionatin Europian nën-19 të Futbollit që u zhvillua pikërisht në Francë. Ai bëri debutimin e tij me kombëtaren franceze në vitin 2014 dhe u zgjodh në edicionin e atij vitiKupës së Botës.

Jeta e hershmeRedakto

"Më ka pëlqyer Beckham shumë. Ai ishte idhulli im. Ja pse vishja fanella me mëngë të gjata me nr. 7. Ai kishte shumë klas brënda dhe jashtë fushe. Kjo më pëlqente te ai. Askush nuk e kishte këmbën e majtë të tij.”

Griezmann për idhullin e tij, David Beckham.[2][3]

Griezmann ka lindur në komunën Mâcon të qarkut Saône-et-Loire. Babai i tij Alain, ishte një këshilltar i qytetit,[4] dhe familja e tij i ka rrënjet nga Münster, Gjermani;[5] kjo mbështetet edhe nga mbiemri gjerman.[6] Mamaja e tij Isabelle, një ish pastruese spitali, ka origjinë portugeze, kurse babai i saj Amaro Lopes ka qënë një ish futbollist që ka luajtur për Paços de Ferreira.[6][4] Amaro Lopes erdhi në Francë me gruan e tij Carolina për të punuar në ndërtim në vitin 1957, ku Isabelle lindi, dhe vdiq në vitin 1992 ku nipi i tij ishte ende foshnje.[4] Si fëmijë, Griezmann zakonisht i kalonte pushimet verore në Paços de Ferreira të Portugalisë.[4]

ReferencatRedakto

  1. ^ "Antoine Griezmann Segunda Liga's emerging talent" [Talenti në dalje Antoine Griezmann në Segunda Liga]. News of The World. 15 prill 2010. Marrë më 27 qershor 2010. 
  2. ^ "Griezmann: Beckham është idoli im". Telegrafi.com. 21 gusht 2016. Marrë më 21 shkurt 2019. 
  3. ^ "Griezmann: Beckham është idhulli im". Sport.albeu.com. 21 gusht 2016. Marrë më 21 shkurt 2019. 
  4. ^ a b c d Vítor Hugo Alvarenga (28 shtator 2015). "A herança portuguesa de Griezmann, Antoine 'Lopes' Griezmann" [Origjina portugeze e Griezmann, Antoine 'Lopes' Griezmann]. Maisfutebol. Marrë më 5 korrik 2016. 
  5. ^ "Aux origines de Payet, Giroud et Griezmann" [Origjina e Payet, Grioud dhe Griezmann]. La revue française de Généalogie. Marrë më 18 shkurt 2018. 
  6. ^ a b "PROFIL/ Antoine Griezmann: Gjithçka duhet të dini mbi yllin që po shkëlqen në Euro 2016". Gazeta Tema. 10 korrik 2016. Marrë më 21 shkurt 2019.