FC Barcelona

klubi i futbollit në Barcelonë, Spanjë

Futbol Club Barcelona (katalonisht: futboll klub barcelona , spanjisht: ˈfutβol ˌkluβ baɾθeˈlona), njohur si Barça (spanjisht ˈbaɾsa, katalonisht ˈbaɾsə), është klub futbolli profesional me seli në Barcelonë, Spanjë. E themeluar në vitin 1899 nga një grup zviceranësh, anglezësh dhe katalonezësh në krye me Joan Gamper klubi u bë simbol i kulturës katalunase dhe Katalunizmit, nga vjen edhe motoja Més que un club (sq.: Më shumë se klub).

FC Barcelona

Bacelona ishte anëtare themeluese e ligës spanjolle La Liga në vitin 1928 dhe sëbashku me ekipet Madrid dhe Athletic Bilbao asnjëherë nuk kan qenë të larguara nga liga e parë. Klubi gjithashtu ishte klubi i parë kampion i ligës spanjolle duke fituar gjithësej 24 herë La Liga, 29 herë Copa del Rey, 12 herë Supercopa de España, 5 herë UEFA Liga e Kampionëve, 4 herë UEFA Kupa e Fituesve të Kupave, 3 herë Inter-Cities Fairs Cup dhe 3 UEFA Super Cup.

Stadiumi kryesor i klubit është Camp Nou, kurse tifozët e klubit njohen si culés. Në Spanjë rreth 25% e popullatës mendohet të jenë dashamirës të Barcelonës[1]. Në qershor të vitit 2007 numri i socis (anëtarë të klubit/pronar) arriti në 156,366, ndërsa në qershor të vitit 2006 numri i penyes (përmbajtësit zyrtarisht të regjistruar) arriti në 1782 në mbarë botën.

Klubi gjithashtu vepron edhe me ekipin rezerv njohur si FC Barcelona B dhe me katër ekipe tjera sportive profesionale të njohur si AXA FC Barcelona, FC Barcelona, FC Barcelona Futsal dhe FC Barcelona Sorli Discau që garojnë në basketboll, hendboll, fu dhe hokej. Gjer në vitin 2007 ekzistonte edhe ekipi i të rinjëve i njohur si FC Barcelona C.

Në klub veprojnë edhe disa ekipe tjera amatore që janë aktive në sporte të ndryshme e ndër më të njohur janë FCB Ragbi dhe FC Barcelona-Institut Guttman

Gjatë sezonit 2006-07 FC Barcelona ishte klubi i tretë më i pasur në botë me rreth 291.1 milion Euro të hyra.[2][3]

HistoriaRedakto

 Artikulli kryesor: FC Barcelona historia.

Lindja e Barcelonës (1899–1922)Redakto

 
Walter Wild, presidenti i parë i klubit (1899-1901). Ndër arritjet kryesore të tij ishte sigurimi i fushës vendase.

22 tetor 1899, Hans Gamper paraqiti një njoftim në gazetën Los Deportes duke shprehur dëshirën e tij për të formuar një klub. Përgjigje pozitive u dha në mbledhjen e mbajtur në Gimnasio Solé29 nëntor ku morën pjesë edhe lojtarë si Walter Wild, Lluís d'Ossó, Bartomeu Terradas, Otto Kunzle, Otto Maier, Enric Ducal, Pere Cabot, Carles Puyol, Josep Llobet, John Parsons dhe William Parsons ku themeluan klubin me emrin Foot-Ball Club Barcelona.

 
Njoftimi në Los Deportes.

FC Barcelona kishte një start të suksesshëm në kampionat dhe në kupë, klubi mori pjesë në Campionat de Catalunya dhe në Copa del Rey. Në vitin 1902, klubi fitoi trofeun e parë në histori, ajo ishte Copa Macaya, ata gjithashtu arritën deri në finalen e Copa del Rey ku u mundën me rezultatin 1–2 nga Bizcaya.[4] Hans Gamper - njohur tani si Joan Gamper - u bë presidenti i klubit në vitin 1908, ai e gjeti klubin në vështirsi financiare pasi klubi nuk fitonte në trofe që nga viti 1905 ku ata fituan Campionat de Catalunya. në një takim ai tha: " Barcelona s'mund dhe nuk duhët të vdes. Nese çdo njeri heq dorë,unë do të marrë përgjegjësin e drejtimit të klubit nga tani e tutje. Qëndroi si president ne pesë periudha ndërmjet 1908 dhe 1925, ai i kaloi 25 vite në total në krye. Një nga arrtijet e tij më të mëdha si president ishte krijimi i stadiumit të Barcelonës duke krijuar mundësinë e fitimit të të ardhurave.[5]

Më 14 mars 1909, skuadra lëvizi në brëndësi të Camp de la Indústria, një stadium me kapacitetin e 8.000 vendëve. Nga 1910 deri në 1914, Barcelona ka marrë pjesë në Pyrenees Cup, ku merrnin pjesë skuadrat më të mira si Languedoc, Midi, Aquitaine (Franca Jugore), Basque Country, dhe Katalonia.[6] Në atë kohë, turnamenti u konsiderua i hapur për skuadrat që do të marrnin pjesë.Gjithashtu ajo u shpall skuadra e 3 me me shum histori mbas Ac Milan dhe Real Madrid.

Gamper njëkohësisht filloi një fushatë për të rekrutuar më shumë anëtar të klubit, dhe më 1922, klubi kishtë më shumë se 20,000 anëtarë që ndihmuan me mjete financiare ndërtimin e një stadioni të ri. Klubi u zhvendosë në Les Cortes, ku u përurua në të njejtin vitë. Les Cortes kishte një kapacitet fillestar prej 30,000 vendeve, kurse në vitet 1940-ta u zgjerua deri në 60,000 vende.

Gamper po ashtu angazhoi Jack Greenwell për herë të parë si menaxher me orar të plotë në histori të klubit. Pas punësimit të tij filluan ngritjet e para të ekipit në fushë. Përgjatë epokës Gamper Barcelona fitoi njëmbëdhjetë Campionates de Catalunya, gjashtë Copa del Rey dhe katër Pyrenees Cups ,ku arriti të shijojë për herë të parë " gjeneratën e artë".

Rekorde dhe statistikaRedakto

 Artikulli kryesor: FC Barcelona statistika.

Rekordi 10-0

RivalitetetRedakto

El ClásicoRedakto

 Artikulli kryesor: El Clásico.

FC Barcelona  VS  Real Madrid C.F.

El Clásico (Anglisht: The Classic), gjithashtu e njohur siEl derbi español, El derbi, ¡El SuperClásico! ose El clàssic ( gjuha katalane) [7] është një ndeshje futbollistike ndërmjet rivalëve Real Madrid C.F. dhe FC Barcelona .

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 26 shtator 2019[8][9]
Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Marc-André ter Stegen
2   Mb Nélson Semedo
3   Mb Gerard Piqué (kapiteni i 3të)
4   Mf Ivan Rakitić
5   Mf Sergio Busquets (zëv-kapiteni)
6   Mb Jean-Clair Todibo
8   Mf Arthur
9   Sm Luis Suárez
10   Sm Lionel Messi (kapiteni)
11   Sm Ousmane Dembélé
13   Pt Neto
15   Mb Clément Lenglet
Nr. Pozicioni Lojtari
16   Mb Moussa Wagué
17   Sm Antoine Griezmann
18   Mb Jordi Alba
19   Mf Carles Aleñá
20   Mf Sergi Roberto (kapiteni i 4të)
21   Mf Frenkie de Jong
22   Mf Arturo Vidal
23   Mb Samuel Umtiti
24   Mb Junior Firpo
26   Pt Iñaki Peña
27   Sm Carles Pérez
31   Sm Ansu Fati

Në huazimRedakto

Nr. Pozicioni Lojtari
  Pt Sergi Puig (te L'Hospitalet deri më 30 qershor 2018)
  Mb Douglas (te S.L Benfica deri më 30 qershor 2018)
  Mb Marlon Santos (te Nice deri më 30 qershor 2019)
  Mb José Luis Trápaga (te Sabadell deri më 30 qershor 2018)
  Mb Adrià Vilanova (te Hércules deri më 30 qershor 2018)
  Mf Juan Cámara (te Reus deri më 30 qershor 2018)
  Mf Mohamed Ezzarfani (te Hércules deri më 30 qershor 2018)
Nr. Pozicioni Lojtari
  Mf Braima Fati (te Sabadell deri më 30 qershor 2018)
  Mf Alasana Mammeh (te Etar Veliko Tarnovo deri më 30 qershor 2018)
  Mf Sergi Samper (te Las Palmas deri më 30 qershor 2018)
  Mf Rafinha (te Inter Milan deri më 30 qershor 2018)
  Mf Arda Turan (te İstanbul Başakşehir deri më 30 qershor 2020)
  Sm Munir (te Alavés deri më 30 qershor 2018)
  Sm Jérémy Guillemenot (te Sabadell deri më 30 qershor 2018)

Informacione rreth stadiumitRedakto

 
Camp Nou stadium
 
An elevated view of a full Camp Nou
 
One of the stands displaying Barcelona's motto, "Més que un club", meaning "More than a club".

TrofetRedakto

 
Duke e festuar ne rruge ne Barcelonë, 2006

Liga vendore dhe Kupat e venditRedakto

Kupat EvropianeRedakto

Lojtarët që kanë luajtur në BarçëRedakto

Këtu janë disa nga futbollistët që kanë luajtur në FC BARCELONA:

1899 – 1940:

• Balmanya • César • Escolà • Forns • Gonzalvo II • Gonzalvo III • Mariano Martín • Nogués • Sagi-Barba • Samitier • Velasco • Zabalo • Zamora • Morera • Greenwell • Platko • Casarín • Alcántara • Gamper • Scarone

1950 – 1960:

• Basora • Biosca • Eladio • Fusté • Gallego • Gensana • Gràcia • Manchón • Moreno • Olivella • Pereda • Pesudo • Ramallets • Segarra • Suárez • Torres • Evaristo • Müller • Czibor • Kocsis • Kubala • Eulogio Mnez. • Ré • Benítez

1970-ta:

• Artola • Asensi • De La Cruz • Marcial • Martí Filosofia • Reina • Rexach • Rifé • Sadurní • Heredia • Krankl • Cruyff • Neeskens • Sotil

1980-ta:

• Alexanko • Calderé • Carrasco • Esteban • Gerardo • Julio Alberto • Marcos • Migueli • Moratalla • Perico Alonso • Pitxi Alonso • Quini • Robert • Urruti • Valverde • Víctor • Maradona • Aloísio • Simonsen • Lineker • Schuster • Amarilla • Archibald • Hughes

1990-ta:

• Abelardo • Amor • Bakero • Begiristain • De La Peña • Eusebio • Ferrer • Goikoetxea • Guardiola • Juan Carlos • Julio Salinas • Luis Enrique • Nadal • Nando • Roger • Sergi • Serna • Soler • Zubizarreta • Pellegrino • Pizzi • Kodro • Anderson • Giovanni • Rivaldo • Romário • Ronaldo • Stoichkov • Prosinecki • Laudrup • Litmanen • Blanc • F. De Boer • R. De Boer • Hesp • Koeman • Witschge • Zenden • Fernando Couto • Figo • Vítor Baía • Hagi • Popescu • Korneyev

2000-ta:

• Alfonso • Dani • Gabri • Gerard • Luis García • Mendieta • Reina • Saviola • Rochemback • Giuly • Petit • Albertini • Coco • Cocu • Davids • Gio • Kluivert • Overmars • Reiziger • Van Bommel • Simão • Andersson • Larsson

 
Popullariteti(i famshem) i Ronaldinho shkaktuan departamentin e marketingut te klubit per te ripercaktuar strategjin rreth tij[ By Koobraa.!].[10]

PersoneliRedakto

Stafi teknik aktual
Pozita Emri
Krye-trajner Ernesto Valverde
Asistent-trajner Jon Aspiazu
Trajner i portierit José Ramon de la Fuente
Trajner i ushtrimeve fizike (fitnesit) José Antonio Pozanco
Trajner i ushtrimeve fizike (fitnesit) Edu Pons
Trajner i ushtrimeve fizike (fitnesit) Antonio Gómez
Drejtor i futbollit Albert Soler
Drejtori i akademis Jordi Roura
Trajneri i ekipit rezerv Gerard López
Krye-skaut ndërkombëtar Ariedo Braida
Krye-skaut kombëtar Carles Rexach
 
Sandro Rosell, ish-President i Barcelonës, Presidenti i 39-të (01 Korrik 2010-23 Janar 2014)
Zyra Emri
President Jose Maria Bartomeu [1]
Zv.President, Drejtor për çështje sociale. Jordi Cardoner
Zv.President për marketing dhe Media Manel Arroyo
Zv.President për financa dhe arkëtar Joan Boix
Zv.President institucionale dhe pasuritë e administratës Joan Franquesa
Zv.President për sportin Jordi Mestre i Masdeu
Sekretar Jordi Calsamiglia i Blancafort
Trajneri i vitit 2014-15-16

PresidentetRedakto

 
Emri Viti
Walter Wild 1899–1901
Bartomeu Terradas 1901–1902
Paul Haas 1902–1903
Arthur Witty 1903–1905
Josep Soler 1905–1906
Juli Marial 1906–1908
Vicenç Reig 1908
Joan Gamper 1908–1909
Otto Gmeling 1909–1910
Joan Gamper 1910–1913
Francesc de Moxó 1913–1914
Àlvar Presta 1914
Joaquim Peris de Vargas 1914–1915
Rafael Llopart 1915–1916
Gaspar Rosés 1916–1917
Joan Gamper 1917–1919
Ricard Graells 1919–1920
 
Emri Viti
Gaspar Rosés 1920–1921
Joan Gamper 1921–1923
Eric Cardona 1923–1924
Joan Gamper 1924–1925
Arcadi Balaguer 1925–1929
Tomás Rosés 1929–1930
Gaspar Rosés 1930–1931
Antoni Oliver 1931
Joan Coma 1931–1934
Esteve Sala 1934–1935
Josep Sunyol 1935–1936
Managing Commission[11] 1936–1939
Joan Soler 1939–1940
Enrique Piñeyro 1940–1942
Josep Vidal-Ribas 1942
Enrique Piñeyro 1942–1943
Josep Antoni de Albert 1943
 
Emri Viti
Josep Vendrell 1943–1946
Agustí Montal Galobart 1946–1952
Enric Martí Carreto 1952–1953
Francesc Miró-Sans 1953–1961
Enric Llaudet 1961–1968
Narcís de Carreras 1968–1969
Agustí Montal Costa 1969–1977
Raimon Carrasco 1977–1978
Josep Lluís Núñez 1978–2000
Joan Gaspart 2000–2003
Enric Reyna 2003
Managing Commission[12] 2003
Joan Laporta 2003–2006
Managing Commission[13] 2006
Sandro Rosell 2010-2014
Josep Bartomeu 2014-present

TrajneratRedakto

Emri Periudha kohore Trofe Total
Domestic International
LC SC SS LC FCWC UCL UCWC ICFC USC
to be assigned
0
3
0
0
0
0
0
0
0
3
  Jack Greenwell 1917–24
0
2
0
0
0
0
0
0
0
2
  Jesza Poszony 1924–25
0
1
0
0
0
0
0
0
0
1
  Ralph Kirby 1925–26
0
1
0
0
0
0
0
0
0
1
  Romà Forns 1927–29
1
1
0
0
0
0
0
0
0
2
  Joan Josep Nogués 1941–44
0
1
0
0
0
0
0
0
0
1
  Josep Samitier 1944–47
1
0
0
0
0
0
0
0
0
1
  Enrique Fernández 1947–50
2
0
0
0
0
0
0
0
0
2
  Ferdinand Daučík 1950–54
2
3
0
0
0
0
0
0
0
5
  Domingo Balmanya 1956–58
0
1
0
0
0
0
0
1
0
2
  Helenio Herrera 1958–60, 1980–81
2
2
0
0
0
0
0
1
0
5
  Josep Gonzalvo 1963
0
1
0
0
0
0
0
0
0
1
  Roque Olsen 1965–67
0
0
0
0
0
0
0
1
0
1
  Salvador Artigas 1967–69
0
1
0
0
0
0
0
0
0
1
  Vic Buckingham 1969–71
0
1
0
0
0
0
0
0
0
1
  Rinus Michels 1971–75, 1976–78
1
1
0
0
0
0
0
0
0
2
  Joaquim Rifé 1979–80
0
0
0
0
0
0
1
0
0
1
  Udo Lattek 1981–83
0
1
0
1
0
0
1
0
0
3
  César Luis Menotti 1983–84
0
0
1
0
0
0
0
0
0
1
  Terry Venables 1984–87
1
0
0
1
0
0
0
0
0
2
  Luis Aragonés 1987–88
0
1
0
0
0
0
0
0
0
1
  Johan Cruyff 1988–96
4
1
3
0
0
1
1
0
1
11
  Bobby Robson 1996–97
0
1
1
0
0
0
1
0
0
3
  Louis van Gaal 1997–00
2
1
0
0
0
0
0
0
1
4
  Frank Rijkaard 2003–08
2
0
2
0
0
1
0
0
0
5
  Josep Guardiola 2008–2012
1
1
0
0
0
1
0
0
0
3
  Tito Vilanova 2012-
1
1
0
0
0
1
0
0
0
- Gjithsej 1899–2009 19 25 7 2 0 3 4 3 2 65

Lojtarët të cilët kanë luajtur mbi 100 ndeshje në La Liga për FC BARCELONARedakto


FC Barcelona BRedakto

FC Barcelona B është klub Katalanas(Spanjoll). Ata jane rezerva e FC Barcelona. FC Barcelona B me ekipin e pare pra FC Barcelona nuk mund te jene me nje lige. Po ashtu dhe ne Copa del Rey (Kupa e Mbretit) nuk mund te marrin pjese. Ekipi B u themelua qe nga viti 1970. Por qe nga viti 1990 ekipi quhet FC Barcelona B. Me pare ai ishte quajtur CD Espanya, CD Condal dhe Barcelona Atlètic. Po ashtu dhe ishte ekipi FC Barcelona C, qe u themelua ne vitin 1967 per me te rinjet e Barcelones. FC Barcelona B paten shume sukses po ashtu dhe zbuluan talente.

FC Barcelona B kur luajne ne shtepi luajne ne Mini Estadi, dera tjeter e Camp Nou. Mini Estadi është nje nga me te mirat si rezerv stadium ne Bote. Eshte hapur ne vitin 1982 dhe ata u quajten FC Barcelona Dragojt.

FC Barcelona B ka zbuluar shume talenta te medha. Eshte nje numer i madh talenta qe kane ardhur nga Barca B. Ktu jane disa nga talentet qe kane arritur shume: Francisco José Carrasco, Ramon Maria Calderé, Guillermo Amor, Albert Ferrer, Josep Guardiola, Sergi, Thiago Motta, Victor Valdés, Carles Puyol, Xavi, Andrés Iniesta, Lionel Messi, Giovani dos Santos dhe Bojan Krkić etj., te gjithe keta kane luajtur ne FC Barcelona B dhe kan arritur te ngjiten ne FC Barcelona. Jane edhe disa te tjere qe nuk kane arritur te ngjiten ne klubin e pare po kane shkuar neper klube te tjera te medha. Ata jane: Iván de la Peña, David Sánchez, Luis García, Pepe Reina, Mikel Arteta, Fran Mérida, Gerard Piqué, Francesc Fàbregas dhe Albert Luque etj.

Trofet e fituara:

Liga e dyte Kampion ( Segunda Division) – 1955-56

Liga e dyte B Kampion – 1981-82, 1990-91, 1997-98, 2001-02

Liga e trete Kampion – 1973-74

Liga e Kampioneve -1973, 2006-09

Po ashtu dhe FC Barcelona B ka pasur trajner Junade Ramos, Carles Rexach dhe Jose Mourinho qe kane arritur tashme shume. FC Barcelona B ka nje trajner te mire qe është ne vendin e dyte te liges se kater, dhe sic duket do te ngjitet me larte pra ne ligen e trete, ai është Josep Guardiola.

Fanellat e ekipit FC Barcelona ndër viteRedakto

 
 
 
 
 
 
1899
 
 
 
 
 
 
 
 
1910
 
 
 
 
 
 
 
 
1913
 
 
 
 
 
 
 
 
1920
 
 
 
 
 
 
 
 
1991-1992
 
 
 
 
 
 
 
mysafir 1991-1992
 
 
 
 
 
 
 
 
1992-1993
 
 
 
 
 
 
 
 
1993-1994
 
 
 
 
 
 
 
 
1995
 
 
 
 
 
 
1998
 
 
 
 
 
 
1999
 
 
 
 
 
 
 
 
2000
 
 
 
 
 
 
 
 
2005
 
 
 
 
 
 
mysafir 2005
 
 
 
 
 
 
2006
 
 
 
 
 
mysafir 2006

ReferimeRedakto

 1. ^ http://www.cis.es/cis/export/sites/default/-Archivos/Marginales/2700_2719/2705/Es2705mar_A.pdf Microsoft Word - Es2705mar_A.doc
 2. ^ "A 19.5 million euro profit". Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2007. Marrë më 16 korrik 2008. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Budget set at 315 million". Arkivuar nga origjinali më 18 qershor 2008. Marrë më 16 korrik 2008. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Carnicero, José Vicente Tejedor (21 maj 2010). "Spain – List of Cup Finals" (në anglisht). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 9 mars 2010.
 5. ^ "History part I". FC Barcelona. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2009. Marrë më 11 mars 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Ferrer, Carles Lozano (19 qershor 2001). "Coupe des Pyrenées – Copa de los Pirineos" (në anglisht). Rec.Sport.Soccer Statistics Foundation. Marrë më 12 qershor 2010.
 7. ^ Barcelona vs. Real Madrid: El Clásico Is Almost, Almost Upon Us Mondal, Subhankar; Soccerlens; 21-12-07; Accessed 12-12-08
 8. ^ "First team". FC Barcelona. Marrë më 14 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Barça's four captains for 2017/18". FC Barcelona. 4 shtator 2017. Marrë më 14 shtator 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Ferrand, Alain; McCarthy, Scott. p. 110
 11. ^ Managing Commission (1936-1939)
 12. ^ Interim administrative committee
 13. ^ "Interim administrative committee". Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2009. Marrë më 30 qershor 2009. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

 1. REDIRECT Stampa:En/(japonisht)/(arabisht)