Real Valladolid Club de Fútbol, S.A.D. (Spanjisht: reˈal βaʎaðoˈlið ˈkluβ ðe ˈfuðβol), ose thjesht Real Valladolid, është një klub futbollistik spanjoll me seli në Valladolid, në komunitetin autonom Castile and León, ku rrjedh pseudonimi Pucela.

Real Valladolid
Pseudonimi(et)Pucela / Pucelanos, Blanquivioletas / Albivioletas
Themeluar20 qershor 1928
StadiumiJosé Zorrilla
Kapaciteti26,512 vende
PronariFlamuri Ronaldo Nazário de Lima, Flamuri Paulo Pezzolano
LigaLa Liga
2018-1916
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Krijuar më 20 qershor 1928, klubi momentalisht luan në Segunda División, dhe ndeshjet si vendas i luan në Estadio Nuevo José Zorrilla, me një kapacitet prej 26,512 spektatorësh. Është e renditur në vendin e 14 në renditjen e të gjitha kohërave të La Ligas.

Historia Redakto

Themelimi Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra momentale Redakto

Redaktuar më 30 gusht 2014 [1]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Javi Varas
2   Mb Javi Chica
3   Mb Johan Mojica (në huazim nga Rayo Vallecano)
4   Mb Marc Valiente
5   Mb Samuel Llorca (në huazim nga Celta)
6   Mb Jesús Rueda
7   Sm Óscar Díaz
8   Mf André Leão
9   Sm Roger Martí (në huazim nga Levante)
10   Mf Óscar
11   Sm Jeffrén Suárez
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13   Pt Dani Hernández
14   Mf Omar Ramos
15   Mb Chus Herrero
16   Mf Lluís Sastre
17   Mb Carlos Peña
18   Mf Álvaro Rubio
19 Stampa:Country data Dominican Republic Mb Heinz Barmettler
21   Mb Zakarya Bergdich
22   Mf David Timor
23   Mf Alejandro Alfaro
26   Pt Julio Iricíbar

Referime Redakto

  1. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë]. Real Valladolid. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2019. Marrë më 31 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto