Real Valladolid Club de Fútbol, S.A.D. (Spanjisht: reˈal βaʎaðoˈlið ˈkluβ ðe ˈfuðβol), ose thjesht Real Valladolid, është një klub futbollistik spanjoll me seli në Valladolid, në komunitetin autonom Castile and León, ku rrjedh pseudonimi Pucela.

Real Valladolid
Pseudonimi(et)Pucela / Pucelanos, Blanquivioletas / Albivioletas
Themeluar20 qershor 1928
StadiumiJosé Zorrilla
Kapaciteti26,512 vende
PronariFlamuri Ronaldo Nazário de Lima, Flamuri Paulo Pezzolano
LigaLa Liga
2023-242., Segunda División
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Krijuar më 20 qershor 1928, klubi momentalisht luan në Segunda División, dhe ndeshjet si vendas i luan në Estadio Nuevo José Zorrilla, me një kapacitet prej 26,512 spektatorësh. Është e renditur në vendin e 14 në renditjen e të gjitha kohërave të La Ligas.

Historia

Redakto

Themelimi

Redakto

Referime

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto