Stampa:Infobox klub futbolli

Sevilla Fútbol Club S.A.D. është një klub futbollistik spanjoll profesional , klub i cili luan në top ligën spanjolle La Liga . Klubi është themeluar më 14 tetor 1905,është një klub më i vjetër prej Seville, dhe i dyti më i vjetër në Andalusia.

HistoriaRedakto

sevilla eshte nje klub mjaft i sukseshem

ThemelimiRedakto

LojtarëtRedakto

Skuadra aktualeRedakto

Redaktuar më 31 gusht 2016[1]
Nr. Pozicioni Lojtari
1   Pt Sergio Rico
2   Mb Benoît Trémoulinas
3   Mb Mariano
4   Mf Matías Kranevitter (në huazim nga Atlético Madrid)
5   Mb Timothée Kolodziejczak
6   Mb Daniel Carriço (vice-captain)
7   Mf Michael Krohn-Dehli
8   Mf Vicente Iborra (captain)
9   Sm Luciano Vietto (në huazim nga Atlético Madrid)
10   Mf Samir Nasri (në huazim nga Manchester City)
11   Mf Joaquín Correa
12   Sm Wissam Ben Yedder
Nr. Pozicioni Lojtari
13   Pt David Soria
14   Mf Hiroshi Kiyotake
15   Mf Steven N'Zonzi
16   Sm Stevan Jovetić
17   Mf Pablo Sarabia
18   Mb Sergio Escudero
19   Mf Paulo Henrique Ganso
20   Mf Vitolo
21   Mb Nicolás Pareja (3rd captain)
22   Mf Franco Vázquez
23   Mb Adil Rami
24   Mb Gabriel Mercado
25   Pt Salvatore Sirigu (në huazim nga Paris Saint-Germain)

ReferimeRedakto

  1. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë] (në spanjisht). Sevilla FC. Marrë më 11 nëntor 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto