Sevilla FC

Sevilla Fútbol Club S.A.D. është një klub futbollistik spanjoll profesional , klub i cili luan në top ligën spanjolle La Liga . Klubi është themeluar më 14 tetor 1905,është një klub më i vjetër prej Seville, dhe i dyti më i vjetër në Andalusia.

Sevilla FC
Emri i plotëSevilla Fútbol Club S.A.D.
Pseudonimi(et)Sevillistas
Rojiblancos (Red-Whites)
Los nervionenses
Themeluar14 tetor 1905; 117 vite më parë
StadiumiRamón Sánchez Pizjuán
Kapaciteti45,500
PresidentiSpanja José Castro Carmona
TrajneriSpanja Julen Lopetegui
LigaLa Liga
2018–196të
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Historia Redakto

Loja e futbollit u prezantua në herë të parë në Sevilje në shekullin e 19të nga popullata emigrante britanike në qytet, të cilët gjithashtu ishin pronarë të disa kompanive prodhuese në rajonin e Andaluzisë. Sevilla Fútbol Club u themelua më 25 janar 1890 si Sevilla Foot-ball Club (në anglisht).[1][2][3][4][5][6][7][8]

Sevilla FC u formua zyrtarisht më 25 janar 1890 ndërsa një grup të rinjsh britanikë, kryesisht skocezë, së bashku me të rinj të tjerë me origjinë spanjolle, festuan Natën e Burns në Sevilje. Dokumenti themelues i klubit, i botuar në edicionin e Dundee Courier të 17 marsit 1890 përshkruan me detaje të plota formimin e klubit dhe se si ata anëtarë të rinj themelues vendosën së pari të luanin sipas Rregullave të Shoqatës, së dyti të mbanin fjalën "futboll" brenda emrit të klubit dhe së treti, të zgjedhin “zyrtarët” e tyre. Paragrafi i mëposhtëm është një ekstrakt i atij dokumenti:

Rreth gjashtë javë më parë, disa të rinj entuziastë banorë me origjinë britanike u takuan në një nga kafenetë me qëllim që të shqyrtonin një propozim që ne duhet të hapnim një Shoqatë Atletike, nevoja e stërvitjes ndjehet shumë nga shumica prej nesh, që jemi kryesisht të angazhuar në ndjekjet tregtare. Pas një bisede dhe konsumi të kufizuar të birrës së vogël, "Club de Football de Sevilla" u formua siç duhet dhe u zgjodhën bartësit e zyrave. U vendos që ne duhet të luajmë rregullat e Shoqatës (...) Ishim gjysmë e gjysmë spanjollë dhe britanikë

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 31 gusht 2016[9]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Sergio Rico
2   Mb Benoît Trémoulinas
3   Mb Mariano
4   Mf Matías Kranevitter (në huazim nga Atlético Madrid)
5   Mb Timothée Kolodziejczak
6   Mb Daniel Carriço (vice-captain)
7   Mf Michael Krohn-Dehli
8   Mf Vicente Iborra (captain)
9   Sm Luciano Vietto (në huazim nga Atlético Madrid)
10   Mf Samir Nasri (në huazim nga Manchester City)
11   Mf Joaquín Correa
12   Sm Wissam Ben Yedder
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
13   Pt David Soria
14   Mf Hiroshi Kiyotake
15   Mf Steven N'Zonzi
16   Sm Stevan Jovetić
17   Mf Pablo Sarabia
18   Mb Sergio Escudero
19   Mf Paulo Henrique Ganso
20   Mf Vitolo
21   Mb Nicolás Pareja (3rd captain)
22   Mf Franco Vázquez
23   Mb Adil Rami
24   Mb Gabriel Mercado
25   Pt Salvatore Sirigu (në huazim nga Paris Saint-Germain)

Referime Redakto

  1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura The British Newspaper Archive
  2. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura The Courier
  3. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Marca
  4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Evening Times
  5. ^ Juan Castro y Agustín Rodríguez (2010). Breve Historia del Sevilla F. C. (në spanjisht). Punto Rojo Libros S. L. D.L SE-3847-2010.
  6. ^ Juan Castro (2010). El "Football" y el críquet en la Andalucía del siglo XIX [Futbolli dhe kriket në Andaluzinë e shekullit 19të] (në spanjisht). Centro de Estudios Andaluces. Revista Andalucía en la Historia. nº 29.
  7. ^ Pablo F. Enríquez, Ángel Cervantes. Documentacion, Juan Castro y Agustín Rodríguez (2005). Sevilla F. C. cien años de Historia. Libro del Centenario [Sevilla F.C.,njëqind vite histori. Libri i njëqind vjetorit] (në spanjisht). Sevilla F. C. S. A. D. ISBN 84-609-6625-9.{{cite book}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  8. ^ Web oficial del Sevilla F. C. «Historia (1890 a 1914)» Arkivuar 29 janar 2015 tek Wayback Machine
  9. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë] (në spanjisht). Sevilla FC. Marrë më 11 nëntor 2015.

Lidhje të jashtme Redakto