Athletic Bilbao

Klub i futbollit profesional nga Bilbao, Vendi i Baskisë, Spanjë

Athletic Club, njohur gjithashtu edhe si Athletic Bilbao, është një klub profesionist futbollistik me seli në Bilbao, Shteti Bask [2].

Athletic Club
Pseudonimi(et)Los Leones (Luanët)
Themeluar1898
StadiumiSan Mamés
Kapaciteti53,289 vende [1]
PronariFlamuri Josu Urrutia, Flamuri Ernesto Valverde
LigaLa Liga
2018–198
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Ata njihen edhe si Los Leones (Luanët) për shkak se stadiumi i tyre është ndërtuar afër një kishe dhe quhet San Mamés.

Historia Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 1 shtator 2014[3]

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Gorka Iraizoz
2   Sm Gaizka Toquero
3   Mb Jon Aurtenetxe
4   Mb Aymeric Laporte
5   Mf Erik Morán
6   Mb Mikel San José
7   Mf Beñat Etxebarria
8   Mf Ander Iturraspe
9   Sm Kike Sola
10   Mf Óscar de Marcos
11   Mf Ibai Gómez
12   Mb Unai Bustinza
13   Pt Iago Herrerín
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
14   Mf Markel Susaeta
15   Mb Andoni Iraola (zëv.-kapiten)
16   Mb Xabier Etxeita
17   Mf Mikel Rico
18   Mb Carlos Gurpegi (kapiten)
19   Mf Iker Muniain
20   Sm Aritz Aduriz
21   Sm Borja Viguera
22   Sm Guillermo Fernández
23   Mf Ager Aketxe
24   Mb Mikel Balenziaga
29   Mf Unai López
30   Sm Iñaki Williams

Në huazim Redakto

Nr. Kombësia Poz. Lojtari
  Mb Enric Saborit (te Mallorca deri më 30 qershor 2015)
  Mb Jonás Ramalho (te Girona deri më 30 qershor 2015)
  Mb Unai Albizua (te Tenerife deri më 30 qershor 2015)
  Mf Iker Guarrotxena (te Tenerife deri më 30 qershor 2015)
  Mf Iñigo Ruiz de Galarreta (te Zaragoza deri më 30 qershor 2015)

Trofe Redakto

Referimet Redakto

  1. ^ UEFA EURO 2020 Evaluation Report
  2. ^ "Official name" (në anglisht). Athletic-club.net. Marrë më 5 janar 2015.
  3. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë]. Athletic Bilbao. Marrë më 2 shtator 2014.

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto