Bilbao është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Greater Bilbao, të provincës Biscay, në Komunitetin Baskia. Bilbao ka 348,574[1] banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 41.5 km2.

Bilbao
Spanjisht : Bilbo (baskisht)
Komunë
noform
Clockwise from top: Panorama from mount Artxanda, Church of San Antón, Bilbao Guggenheim Museum, a fosterito, and the Euskalduna Palace
Stema_figuraBandera de Bilbao.svg
Vendndodhja
Bilbao is located in Spanjë
Bilbao
Bilbao

Koordinatat: 43°15′25″V 2°55′25″P / 43.25694°V 2.92361°P / 43.25694; -2.92361

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Baskia
Provinca Biscay
Qarku Greater Bilbao
Kryetari i Bashkisë Ibon Areso
Partia PNV
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41.5 km2
Lartësia 19 m (m.n.d.)
Popullsia 348,574[1] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 15 June 1300
Vendasit Anglisht: Bilbaine
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 48001 – 48015
Prefiksi +34 94
Koordinatat 43° 15′ 25″ Veri

2° 55′ 25″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.bilbao.net

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Tabla158" (në spanjisht). Ine.es. Marrë më 2014-06-26.

Lidhje të jashtmeRedakto