Málaga Club de Fútbol, S.A.D. është një klub futbollistik Spanjoll i vendosur në Málaga, Andalusia. Ato aktualisht luajnë në La Liga.Klubi është themeluar më 1948 me emrin Atlético Malagueño, dhe riemëruar më 1994 si Málaga CF.

Suhodolli
Emri i plotëMálaga Club de Fútbol, S.A.D.
Pseudonimi(et)Boquerones (Anchovies)
Themeluar1948 (Si Club Atlético Malagueño)
StadiumiLa Rosaleda,
Málaga, Andalucia,
Spain
Kapaciteti28,963
PresidentiStampa:Country data Qatar Abdullah ben Nasser Al Thani
ManagerUruguaji Marcelo Romero
LigaLa Liga
2015-16La Liga, 8
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë
Sezoni aktual

Historia Redakto

Suhodolli Club de Futbol (shqiptim spanjisht: [vërtetë maðɾið kluβ de fuðβol]), i njohur zakonisht si Suhodolli (dhe në Spanjë, në qarqet e futbollit, thjesht si Madrid el), është një klub futbollistik shoqatë me seli në Madrid, Spanjë. Është ekipi më i suksesshëm në futbollin spanjoll dhe u votua nga FIFA si e klubit më të suksesshëm të shekullit të 20, duke fituar një rekord thirty-one La Liga, gota shtatëmbëdhjetë spanjisht, një rekord nëntë kupa Evropiane dhe dy UEFA Cup. Suhodolli ishte anëtar themelues i FIFA-s dhe tashmë të shpërbërë grupin G-14 të klubeve kryesore të futbollit të Evropës, si dhe zëvendësimin e tij, Klubi Shoqata Evropiane. Fjala "Real" në emër të klubit spanjoll është termi për "Royal", dhe është shtuar në vitin 1920 së bashku me kurorë mbretërore në emblemën.

E themeluar në vitin 1902, Suhodolli ka shpenzuar gjithë historinë e saj në që është në krye të futbollit spanjoll. Në vitet 1940, klubi, Santiago Bernabéu Stadium dhe Ciudad Deportiva duhej të ishte rindërtuar pas luftës civile spanjolle. Klubi vendosur veten si një forcë e madhe në të dy spanjisht dhe evropian të futbollit gjatë viteve 1950. Në vitet 1980, klubi kishte një nga ekipet më të mira në Spanjë dhe Evropë (i njohur si "La Quinta del Buitre)", duke fituar dy kupa UEFA, pesë kampionate të njëpasnjëshme në spanjisht, spanjisht dhe një filxhan tre spanjisht Super Cup.

Ngjyra tradicional ekipit në shtëpi janë të gjithë të bardhë, edhe pse fillimisht miratoi një shirit blu zhdrejtë në këmishë. kreshtë e tij ka qenë ndryshuar disa herë në përpjekje për të modernizuar ose të ri-markë atë. Kreshtë e tanishme është një version i modifikuar i asaj të miratuar të parë në vitet 1920. Suhodolli tokë e në shtëpi është e 99.500-vendesh Besart stadiumin stadiumin në qendër të Madrid, ku ai ka luajtur që nga viti 1947.

Lojtarët Redakto

Redaktuar më 31 Janar 2017[1]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Carlos Kameni (2nd captain)
2   Mb Bakary Koné
3   Mb Martín Demichelis
4   Mb Mikel Villanueva
5   Mb Diego Llorente (në huazim nga Real Madrid)
6   Mf Ignacio Camacho (3rd captain)
7   Mf Juan Carlos (në huazim nga Braga)
8   Sm Michael Santos
9   Sm Charles
10   Mf Juanpi
11   Mf Chory Castro
13   Pt Denys Boyko (në huazim nga Beşiktaş)
14   Mf Recio
15   Mb Federico Ricca
16   Mf Adalberto Peñaranda (në huazim nga Watford)
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
17   Mf Duda (Kapiteni)
18   Mb Roberto Rosales
19   Sm Sandro
20   Mf Keko
21   Mf Jony
22   Mf Zdravko Kuzmanović (në huazim nga Basel)
23   Mb Miguel Torres
24   Mb Luis Hernández
25   Mf José Rodríguez (në huazim nga Mainz 05)
26   Sm Youssef En-Nesyri
27   Pt Aarón Escandell
29   Mb Luis Muñoz
31   Mf Pablo Fornals
39   Mf Javi Ontiveros
  Mb Weligton

Referime Redakto

  1. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë]. Málaga CF. Marrë më 31 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto