Valencia CF

Valencia Club de Fútbol (gjithashtu të njohur siValencia oseLos Che) është një ekip i futbollit spanjoll profesionale i vendosur në ValenciaSpanjë. Ata luajnë në La Liga dhe janë një nga ekipet më të suksesshme dhe më të mëdha në klubet të futbollit në Spanjë. Valencia ka fituar gjashtë tituj La Liga, shtatë Copa del Rey , tre Panairet /Kupën UEFA Cup , një UEFA Cup Fituesit Kupën, dy UEFA Super Kupën dhe dy (Supercopa de España). Ata gjithashtu kanë arritur në dy finale me rradhë në UEFA Liga e Kampioneve , duke humbur nga rivalët e La Liga-s Real Madrid në 2000 dhe pastaj nga klubi gjerman Bayern Mynih në 2001. Valencia është anëtare e G-14 (ekipet udhëheqëse në Europë) . Në total,Valencia ka arritur në shtatë finale të mëdha evropiane, duke fituar katër prej tyre.

Valencia CF
Emri i plotëValencia Club de Fútbol
Pseudonimi(et)Los Che, Els Taronges, Valencianistas, Los Murciélagos
Themeluar18 mars 1919; 105 vite më parë (1919-03-18)
StadiumiStadiumi Mestalla
Kapaciteti55,000 vende
PronariFlamuri Peter Lim
TrajneriFlamuri Gennaro Gattuso
LigaLa Liga
2021–229
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Në të gjitha kohërat të tabelës së La Liga , Valencia është në pozicionin 3. Prapa Real Madrid dhe FC Barcelona. Në garat ndërkombëtare, Valencia është përsëri e suksesshme në pozitën e 3 , prapa Real Madrid dhe Barcelona - këto janë vetëm tre klube spanjolle që kanë fituar më shumë se pesë trofe ndërkombëtar.

Historia Redakto

Themelimi Redakto

Lojtarët Redakto

Skuadra aktuale Redakto

Redaktuar më 3 janar 2017[1]
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
1   Pt Diego Alves (3rd captain)
2   Mb João Cancelo
4   Mb Aderlan Santos
5   Mb Eliaquim Mangala (në huazim nga Manchester City)
6   Mb Guilherme Siqueira (on loan from Atlético Madrid)
7   Mf Mario Suárez (në huazim nga Watford)
8   Mf Enzo Pérez (captain)
9   Sm Munir (në huazim nga Barcelona)
10   Mf Daniel Parejo (2nd captain)
11   Sm Zakaria Bakkali
13   Pt Jaume Domènech
14   Mb José Luis Gayà
Nr. Kombësia Poz. Lojtari
16   Mf Fede Cartabia
17   Mf Nani
19   Sm Rodrigo
20   Mf Álvaro Medrán
21   Mb Martín Montoya
22   Sm Santi Mina
23   Mb Aymen Abdennour
24   Mb Ezequiel Garay
25 Stampa:Country data AUS Pt Mathew Ryan
26   Mb Lato
27   Sm Rafa Mir
28   Mf Carlos Soler

Trofe Redakto

Spanja Redakto

Fitues (6): 1941–42, 1943–44, 1946–47, 1970–71, 2001–02, 2003–04
Fitues (2): 1930–31, 1986–87
Fitues (8): 1941, 1948–49, 1954, 1966–67, 1978–79, 1998–99, 2007–08, 2018–19
Fitues (1): 1999
Fitues (1): 1949

Evropa Redakto

Ndjekës (2): 1999–2000, 2000–01
Fitues (1): 1979–80
Fitues (1): 2003–04
Fitues (2): 1961–62, 1962–63
Fitues (2): 1980, 2004
Fitues (1): 1998

Referime Redakto

  1. ^ "Primer equipo" [Ekipi i parë] (në spanjisht). Valencia CF. Arkivuar nga origjinali më 2 gusht 2019. Marrë më 1 shkurt 2016.

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto