Valencia Club de Fútbol (gjithashtu të njohur siValencia oseLos Che) është një ekip i futbollit spanjoll profesionale i vendosur në ValenciaSpanjë. Ata luajnë në La Liga dhe janë një nga ekipet më të suksesshme dhe më të mëdha në klubet të futbollit në Spanjë. Valencia ka fituar gjashtë tituj La Liga, shtatë Copa del Rey , tre Panairet /Kupën UEFA Cup , një UEFA Cup Fituesit Kupën, dy UEFA Super Kupën dhe dy (Supercopa de España). Ata gjithashtu kanë arritur në dy finale me rradhë në UEFA Liga e Kampioneve , duke humbur nga rivalët e La Liga-s Real Madrid në 2000 dhe pastaj nga klubi gjerman Bayern Mynih në 2001. Valencia është anëtare e G-14 (ekipet udhëheqëse në Europë) . Në total,Valencia ka arritur në shtatë finale të mëdha evropiane, duke fituar katër prej tyre.

Valencia CF
Emri i plotëValencia Club de Fútbol
Pseudonimi(et)Los Che, Els Taronges, Valencianistas, Los Murciélagos
Themeluar18 mars 1919; 105 vite më parë (1919-03-18)
StadiumiStadiumi Mestalla
Kapaciteti55,000 vende
PronariFlamuri Peter Lim
TrajneriFlamuri Rubén Baraja
LigaLa Liga
2022–2316
Faqja zyrtareFaqja zyrtare e klubit
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë
Ngjyra e tretë

Në të gjitha kohërat të tabelës së La Liga , Valencia është në pozicionin 3. Prapa Real Madrid dhe FC Barcelona. Në garat ndërkombëtare, Valencia është përsëri e suksesshme në pozitën e 3 , prapa Real Madrid dhe Barcelona - këto janë vetëm tre klube spanjolle që kanë fituar më shumë se pesë trofe ndërkombëtar.

Historia

Redakto

Themelimi

Redakto

Spanja

Redakto
Fitues (6): 1941–42, 1943–44, 1946–47, 1970–71, 2001–02, 2003–04
Fitues (2): 1930–31, 1986–87
Fitues (8): 1941, 1948–49, 1954, 1966–67, 1978–79, 1998–99, 2007–08, 2018–19
Fitues (1): 1999
Fitues (1): 1949

Evropa

Redakto
Ndjekës (2): 1999–2000, 2000–01
Fitues (1): 1979–80
Fitues (1): 2003–04
Fitues (2): 1961–62, 1962–63
Fitues (2): 1980, 2004
Fitues (1): 1998

Referime

Redakto

Shih edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto